به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌و‌بلا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، جلسه ستاد مرکزی اربعین با حضور دبیران کمیته‌های 12 گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی و محوریت بررسی آخرین اقدامات این کمیته‌ها، پیش از ظهر یکشنبه 20 خرداد ماه به ریاست شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) برگزار شد.
 

ث3.jpg


کمیته‌های 12 گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع)

حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین در این جلسه گفت: عمده کار کمیته‌های 12 گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) توسط دبیران این کمیته‌ها انجام می‌شود. انتظار داریم که بر اساس اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کمیته‌های 12 گانه، پس از پایان ماه مبارک رمضان وارد مرحله عملیاتی و اجرایی شویم.

وی افزود: بنابراین قرار است تا از طریق دبیران پیگیر اقدامات کمیته‌ها باشیم. در همین راستا با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری مراسم اربعین،‌ از این به بعد، هر دو هفته یک بار جلسه بررسی اقدامات کمیته‌های اجرایی ستاد اربعین با حضور دبیران این کمیته‌ها برگزار خواهد شد و در 45 روز منتهی به آغاز مراسم اربعین این جلسات هر هفته برگزار خواهد‌شد.

حیدری تاکید کرد: چهار کمیته در ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) اقدامات و برنامه‌های خود را مطرح و تصویب کرده‌اند و برنامه‌های هشت کمیته دیگر در دستور کار جلسات آتی ستاد مرکزی قرار خواهد‌ گرفت. وی گفت: در این جلسه ضمن بررسی عملکردها و گزارش‌های کمیته‌ها، از میزان آمادگی آن‌ها نیز مطلع خواهیم‌ شد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین خاطرنشان کرد: شرح وظایف 12 کمیته ستاد تعیین و ابلاغ شده است و ما انتظار داریم همه کمیته‌ها به وظایف خود عمل کنند و پس از ماه مبارک رمضان همه کمیته‌ها آمادگی کامل برای اقدامات عملیاتی و اجرایی داشته باشند.

در این جلسه دبیران کمیته‌های 12 گانه به تشریح اقدامات و ارائه گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات خود پرداختند. یزدانی دبیر کمیته خدمات شهری در همین راستا به تقسیم‌بندی ارائه خدمات شهرداری‌های مناطق مختلف تهران در مراسم اربعین اشاره کرد و گفت: همه چیز برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین حسینی آماده‌ است.

همچنین دبیر کمیته اطلاعات نیز تاکید کرد: بحث هوشیاری و هوشمندی زائران در کشور عراق مهم است و باید در بعد امنیتی زمینه‌سازی لازم را انجام دهیم.
 

صدور پروانه و شناسنامه به موکب‌ها

در ادامه علوی دبیر کمیته صدا و سیما از آمادگی کامل زیرساخت‌های ارتباطی و خبررسانی این سازمان خبر داد و گفت: با فرا رسیدن اربعین این زیرساخت‌ها به داخل عراق هم منتقل خواهد شد و از آن جایی که برنامه‌ریزی‌ها برای قبل، ‌حین و بعد از مراسم اربعین انجام شده‌ است، لذا صدا و سیما اعلام می‌کند که آمادگی پوشش اخبار و اطلاعیه‌های کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین را دارد.

گودرزی دبیر کمیته اسکان و تغذیه نیز اظهار کرد: امسال روال صدور پروانه و شناسنامه به موکب‌ها را ادامه خواهیم‌ داد و بر همین اساس قرار شد که پروانه‌های صادر شده در سال گذشته مجددا بررسی و در صورت اعلام نظر مساعد از سوی مسئولان استان‌ها، ‌آن‌ها را تمدید کنیم.

وی افزود: همچنین در صدد طراحی سامانه‌ای برای ثبت موکب‌ها و گزارش‌گیری آنلاین از آن‌ها هستیم. برنامه دیگر این کمیته ساماندهی امور مالی و حسابرسی موکب‌هایی خواهد‌ بود که از کمک‌های مردمی استفاده می‌کنند.

غضنفری دبیر کمیته فرهنگی ستاد اربعین نیز اظهار کرد: مهمترین برنامه این کمیته برگزاری همایش سراسری اربعین حسینی خواهد بود که پیش‌نویس‌های اجرایی آن تهیه شده‌ است. همچنین سند جامع برنامه‌های فرهنگی اربعین نیز تدوین شده است که بخش عمده آن ناظر بر آموزش است.

دبیران کمیته‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز از اقدامات این کمیته‌ها برای بهبود خدمات‌رسانی به زائران حسینی خبر دادند.