به گزارش کرب‌و‌بلا، ناظر حسین مهرعلی مدیر پروژه واقعیت مجازی کربلا گفت: واقعیت مجازی کربلا برای اولین بار در تاریخ، به پیروان امام حسین (ع) این امکان را می‌دهد که به گذشته سفر کنند و واقعه‌ کربلا را با ذهن و روح خود احساس کنند.

 وی ادامه داد: واقعیت مجازی کربلا قصد دارد به صورت جانبخشی واقعی، بازگردان صحیحی از واقعه‌ی تاریخی کربلا بسازد. این کار تجربه‌ کاربری خاصی به وجود می‌آورد؛ به نحوی که حضور فیزیکی آنها در محیط غم‌انگیز کربلا شبیه‌سازی شود.

وی ادامه داد: در واقعیت مجازی کربلا، کاربر در زمان سفر کرده، به دهمین روز از واقعه بزرگ محرم رفته و جنگی نابرابر که در کربلا رخ داده را با ذهن و جسم خویش احساس می‌کند. کاربر به محض استفاده از عینک، به دنیای دیگری وارد می‌شود و وقتی سرش را برمی گرداند و به اطراف نگاه می کند می‌تواند یاران حضرت، خیمه ها  و دشمنان را ببیند.

مهرعلی ادامه داد: کاربر در این واقعیت مجازی دید 360 درجه خواهد داشت و می‌تواند به هر سمتی که می‌خواهد نگاه کند. در واقع کاربر صحنه‌های مختلف عاشورا را می‌تواند ببیند. این یک واقعیت مجازی برای سفر در زمان به عاشورا، دهم محرم و در کربلا است.

وی درباره اهداف این پروژه گفت: ما، به عنوان واقعیت مجازی کربلا، متقاعد شده‌ایم که هر مسلمانی در سراسر کره‌ زمین موظف است پیام امام حسین (ع) را به دیگران منتقل کند. به خصوص در این عصر که بی‌عدالتی و فساد، کشورهای سراسر جهان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. بنابراین مهم است شخصیت‌هایی که همه چیز را فدای به دست آوردن این عدالت ارزشمند برای همه‌ مردم، فارغ از مذهب و ملیت آنها کرده‌اند را بشناسیم و در مورد آنها بیشتر یاد بگیریم.

مهرعلی ادامه داد: برای به انجام رساندن این تعهد، واقعیت مجازی کربلا ایده ای بود که به ذهن سازندگان این اثر رسید که از طریق آن پیکار غم‌انگیز امام حسین (ع) را بازآفرینی کنند.

وی تصریح کرد: واقعیت مجازی در دانمارک تاسیس شده است؛ دفتر مرکزی آن در کپنهاگ و اداره‌ی تبلیغات و توسعه‌اش در ایران، تهران و کانون فرهنگی زیتون است. ما یک تیم بین‌المللی بزرگ، متشکل از 27 عضو، از 13 کشور متفاوت هستیم.

مهرعلی در پایان گفت: حادثه‌ی غم‌انگیز بازآفرینی شده‌ کربلا در پلتفرمی به صورت نرم‌افزار؛ مثلا برنامه‌‌ای برای گوشی‌های هوشمند ارائه داده می‌شود. این پلتفرم نرم‌افزاری، سیستم‌های متداول مانند اندروید، IOS یا غیره را شامل می‌شود.

گفتنی است واقعیت مجازی (VR)، تکنولوژی جدیدی است که کاربر از طریق آن می‌تواند با عینک‌های واقعیت مجازی، به دنیایی تازه قدم بگزارد. تکنولوژی واقعیت مجازی به کاربر این اجازه را می‌دهد که در محیط سه بعدی حرکت 360 درجه داشته باشد و با هر حرکت، نرم‌افزار به محیط این اجازه را می‌دهد که جهت دید کاربر را دنبال کند.

علاقه‌مندان می توانند برای  حمایت های از این پروژه با سایت vr-karbala.com و یا ایمیل nhm@vr-karbala.com در ارتباط باشند.