به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام»، زنان و مردان سپیدپوش زرتشتی در کرمان با حضور در آتشکده گرد هم می‌آیند و برای امام حسین علیه السلام و یاران‌شان به سوگواری می‌پردازند، آنها امام حسین علیه السلام را داماد ایرانی‌ها می‌دانند.

شهریاری از اقلیت زرتشتی مقیم کرمان می‌گوید: زرتشتی‌ها در جای جای ایران به عشق اباعبدالله الحسین علیه السلام با شیعیان همنوایی می‌کنند و ارادت خاصی به سالار کربلا دارند.

وی ادامه می‌دهد: زرتشتی‌های کرمان برای روز تاسوعا و عاشورا اهمیت خاصی قائل هستند و هر ساله با شروع محرم همپای مسلمانان به عزاداری می‌پردازند، آنها در آیین خود پوشیدن لباس سفید را مقدس می‌دانند و زنان و مردان سپید پوش زرتشتی با حضور در آتشکده گردهم می‌آیند و برای امام حسین علیه السلام و یارانش به سوگواری می پردازند.

زرتشتیان امام حسین علیه السلام را داماد ایرانی‌ها می‌دانند، شهریاری در این مورد می‌گوید: چون پس از جنگ اعراب و ایران در اواخر دوره ساسانی شاهدخت شهربانو به همسری فرزند علی علیه السلام درآمد ما زرتشتیان امام حسین علیه السلام را داماد ایرانی‌ها می‌دانیم و به داشتن داماد شجاعی چون امام حسین علیه السلام افتخار می‌کنیم.

وی با بیان این‌که زرتشتیان کرمان امام حسین علیه السلام را سرور آزادگان جهان می‌دانند، ادامه می‌دهد: ما با خواندن دعا و طلب ادامه راه آزادگان دنیا مراسم دادن نذری خود را برگزار می‌کنیم.

وی می‌افزاید: بسیاری از زرتشتیان کرمانی روزهای تاسوعا و عاشورا نذری می‌دهند و این نذری را به روح شهدای کربلا هدیه می‌کنند، هم‌چنین زرتشتیان مقداری از غذای مراسم امام حسین علیه السلام را برای تبرک در طول سال نگهداری و در غذای سالیان خود استفاده می‌کنند.

شهریاری می‌گوید: در سال‌های نه چندان دور که تاسوعا و عاشورا و اربعین با نوروز و جشن سده مقارن شده بود، از طرف انجمن زرتشتیان اعلام شد که بخاطر ماه عزاداری مراسم سنتی انجام نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: ما در طول محرم و صفر چه در ایران و چه در خارج از ایران هیچ‌گاه مراسم عروسی و یا نامزدی و مراسم‎‎های شادی را برگزار نمی‎کنیم چون اعتقاد داریم برگزاری شادی در ماه محرم و صفر برای ما نامبارک است.

شهریاری می‌گوید: با نهادینه کردن فرهنگ عاشورا به عنوان آزادگی و انسانیت، هیچ اختلافی بین مذاهب وجود نخواهد داشت. ما خوشحالیم که فرزندانمان، فرهنگ آزادمردی و پایبندی به عقاید را بیاموزند، امام حسین علیه السلام در این زمینه یک الگو است.

خورشیدی دیگر زرتشت کرمانی که برای عزاداری همراه با فرزندش به تکیه فاطمیه کرمان آمده است، می‌گوید: ما به اعتقاد برادران و خواهران مسلمان خود احترام می‎گذاریم و این احترام را بسیار پسندیده و خرسند می‎دانیم، امام حسین علیه السلام فقط برای مسلمانان نیست و جامعه زرتشتیان همیشه نسل در نسل از مریدان و دوستداران امام حسین علیه السلام بوده است.

وی می‌گوید:معتقدم راه امام حسین علیه السلام، دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالم بوده است و این جمله امام حسین علیه السلام که می‌فرمایند:«اگر دین ندارید آزاده باشید» اگرچه یک جمله کوتاه است، اما پر از مفهوم است، این جمله نشان می‌دهد که امام حسین علیه السلام به تمام افراد و جامعه بشریت غیر مسلمان احترام می‌گذاشته و در باور ما زرتشیان این سنت پسندیده و حسنه پایدار مانده است.

خورشیدی در مورد احساسش از حضور در مراسم عزای سالار شهیدان می‌گوید: افتخار می‌کنم که همراه با فرزندم در اینجا حضور دارم چرا بودن در اینجا لیاقت می‌خواهد و خوشحالم حداقل لیاقتش را به من داده‌اند، حسین علیه السلام متعلق به همه انسان‌های آزاده و عدالت جوست.

وی با بیان این مطلب که معجزات و کراماتی را از امام حسین علیه السلام و خواندن زیارت عاشورا در تک تک گرفتاری‌های زندگی‌ام دیده‌ام، بی‌اختیار اشکهایش سرازیر می‌شود و ادامه می‌دهد: در قلبم ارادت ویژه‌ای به امام شما دارم، هر وقت دلم می‌گیرد زیارت عاشورا را می‌خوانم و سپس آرامشی خاص همه وجودم را فرامی‌گیرد.

امام حسین علیه السلام متعلق به همه انسان‌ها و قرون است و هر چقدر که از واقعه عاشورا می‌گذرد، حقیقت عاشورا و کربلا روشن‌تر می‌شود و نشان داده می‌شود که در هیچ دوره و هیچ نظامی ظلم پایدار نیست، بلکه آنچه پایدار است، آزادگی، شرافت، عزت و استقلال است و این چنین است که وجود مطهر امام حسین علیه السلام دل هر عاشقی را شیفته خود می‌کند و حتی غیرمسلمانان هم ایشان را دوست دارند.

 


به نقل از ابنا