به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام»، از نخستین روز محرم تابلوهای راهنما در سطح جزیره کیش نصب شده است که محل فعالیت 38 هیات مذهبی را به مردم و گردشگران این جزیره معرفی می کند. 
شمار هیات های عزاداری در کیش بیش از چهل هیات مذهبی عنوان شده است و علاوه بر آن، شماری از متدینین در منازل شخصی خود مجالس سوگواری را برپا می کنند. 
در این محافل مذهبی که بیشتر شب ها و با پایان ساعت کار روزانه در گوشه گوشه جزیره شکل می‌گیرند، علاوه بر آیین های سنتی بومیان جزیره، آیین های بومی سایر مناطق ایران اسلامی نیز در جریان است که از این منظر، ویژگی کم نظیری است. 
این مجالس عزاداری مورد توجه گردشگران خارجی نیز هست. چشمان کنجکاو این گروه از گردشگران در نزدیکی یکی از تکیه هایی که در مجاورت محل اقامت شمار زیادی از مراکز اقامتی اتباع خارجی موسوم به چنج ویزا برپا شده است، این آیین مذهبی را رصد می کند. 
یکی از کارکنان ایرانی یک مرکز اقامتی گردشگران خارجی می گوید: برخی از گردشگران در ارتباط با آیین های سوگواری سوال می پرسند و پس از آن که با گوشه ای از فلسفه این آیین ها آشنا می شوند، عشق مردم ایران به امام حسین علیه السلام را ستودنی می خوانند. 
در این میان، جای خالی بروشورهایی به زبان انگلیسی درباره آیین های محرم در کیش دیده می‌شود. 
این شب ها و در قلب منطقه تجاری گردشگری کیش که شمار زیادی از بازارها و هتل ها را در خود جای داده است، چند هیات مذهبی فعال هستند که عاشقان ابا عبدالله علیه السلام از کیش و دیگر نقاط میهن اسلامی را گردهم می آورند. 
شماری از گردشگران جزیره کیش نیز فرصت فراهم شده در این تکیه ها و هیات ها را برای عرض ارادت به ساحت امامت و ولایت غنیمت می شمارند و نتیجه حضور شمار زیادی از مردم در مجاورت بازار پانیذ می شود. 
یکی از بومیان کیش می گوید: شمار سوگواران حسینی در شب های آینده و در زمان گردهمایی شبانه هیات ها در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام و اسکله تفریحی در روز عاشورا به حدی زیاد می‌شود که فکر نمی کنید کیش این حجم زیاد از جمعیت را در خود جای داده است. 
در زمینه آیین های سوگواری محرم ویژه بومیان جزیره کیش منبع جامع و پژوهش مستندی وجود ندارد. 
پای صحبت بومیان کیش که بنشینیم، آنها به شما خواهند گفت که سبک عزاداری بومیان در قالب سینه زنی است و زنجیرزنی بعدها از طریق مهاجران به جزیره وارد شد. 
غذای نذری روزهای هفتم و دهم محرم از ضمیمه های آیین های سوگواری در کیش است. 
شیعیان بومی کیش به ترتیب به نیت توسل به حضرت ابوالفضل و امام حسین علیهما السلام روزهای هفتم و دهم محرم اقدام به پخت نذری می کنند. 
دو حسینیه فعال در منطقه صفین کانون برگزاری این آیین هستند که هر سال شب هشتم محرم برگزار می شود. 
گهواره های نمادین با عشق به طفل شیرخوار صحنه کربلا، حضرت علی اصغر علیه السلام در آیین عزاداری روز تاسوعای بومیان کیش جایگاه ویژه دارد. 
نرگس خاتون از بومیان جزیره می گوید: روضه حضرت علی اصغر علیه السلام جانسوز و جان گذاز است؛ کم نیست تعداد خانم هایی که بچه دار نمی شدند و در این آیین سوگواری حاجت خود را گرفته اند. 
در این میان، آیین سوگواری شیرخوارگان حسینی هرچند در دل تاریخ جزیره ریشه ندارد، اما در سال‌های اخیر با اقبال بانوان کیش رو به رو شده است. 
کیش امروز با جمعیتی در حدود 28 هزار نفر صحنه همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب مختلف است. 
آیین تشت گذاری از جمله آیین های سوگواری است که 12 سال قبل از سوی آذری های مهاجر به کیش سنگ بنای آن نهاده شده است. 
امیری مسوول هیات آذری های مقیم کیش قدمت آیین تشت گذاری را مربوط به 500 سال گذشته می داند. 
وی می گوید: این مراسم به یاد ایثار و فداکار امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش و با یادآوری اقدام آن حضرت در موافقت با سیراب کردن حر بن ریاحی که در آن مقطع زمانی در سپاه یزید بود و سپاهیان همراه وی برگزار می شود. 
در مراسم تشت گذاری مقداری آب از دو کوزه بزرگ داخل تشت ریخته می شود و مردم با کوزه، جام و ظروف کوچک از آب این تشت ها به عنوان تبرک برمی دارند. 
آیین ˈ خیمه سوزانˈ به همراه نمایش صحنه کربلا در روز عاشورا از دیگر آیین هایی است که از 20 سال پیش در کیش آغاز شده است. 
در این آیین، شماری از مردم شهر کیش خیمه های چهار گوش، گنبدی و مخروطی را برپا می کنند. 
حرکت نمادین کاروان امام حسین علیه السلام، اسیران کربلا، قربانی کردن، اقامه نماز ظهر عاشورا، تشییع نمادین پیکر شهدای کربلا، سوزاندن خیمه ها، مراسم شام غریبان، برپا کردن دوباره خیمه ای سیاه رنگ با نام خیمه حضرت زینب سلام الله علیها و روشن کردن شمع در کنار این خیمه از دیگر بخش های آیین های سوگواری ماه محرم در کیش است.

 


به نقل از ایرنا