به گزارش سایت تخصصی امام حسین علیه السلام به نقل از شیعه آنلاین، حضرت آیت الله سید «محمدتقی مدرسی» از مراجع عظام تقلید که در شهر کربلای معلی اقامت دارد، طی اظهاراتی گفت: متأسفانه دولت های گذشته عراق در حق شهر کربلا جفا کردند.

وی که با «حسین المنکوشی» قائم مقام استانداری را در دفترش به دیدار پذیرفته بود، گفت: مسئولان شهر کربلا دارای مسئولیت های مضاعفی هستند. آنان هم از نظر شرعی و دینی نسبت به این شهر مسئولند و هم از نظر شهری و اداری.

حضرت آیت الله مدرسی در ادامه افزود: طی چند سال اخیر اهالی شهر کربلا برای آبادانی این شهر تلاش زیادی کرده اند اما متأسفانه به دلیل کم کاری دولت، کربلا با نقص خدمات زیادی مواجه است. این در حالی است که سالانه میلیون ها زائر به شهر کربلا می آیند، لذا خدمات بسیار زیادی نیاز است تا راحتی این زائران تأمین شود.

این مرجع عالیقدر افزود: در واقع مشکل اصلی شهر کربلا در اداره نادرست آن نهفته است. به نظر بنده بهتر است ساختار شهر کربلا تغییر کند یعنی همه تأسیسات عمومی (فروشگاه ها، کارگاه ها، ساختمان های اداری و غیره) به زمین های اطراف کربلا انتقال داده شوند، و این شهر با چهره نما و معماری قدیمی‎اش تنها برای زیارت باقی بماند.

حضرت آیت الله مدرسی همچنین گفت: باید نقشه ای جدید برای شهر کربلا تهیه شود که در آن هتل و محل های مناسبی برای اسکان زائران در آن در نظر گرفته شود. در منطقه ای دورتر نیز فروشگاه های ویژه ای برای فروش کالاهای مختلف احداث شود. کارگاه ها و ساختمان های اداری نیز به زمین های خالی اطراف کربلا انتقال داده شوند.

این مرجع تقلید در ادامه گفت: بهتر است استانداری کربلا افرادی را به کشورهای پیشرفته جهان اعزام کند تا با کسب تجریبات آنان، بتوانند طرح و نقشه ای مناسب برای شهر کربلا ترسیم کنند زیرا کشور عراق در زمینه شهرسازی به مدت زمان زیادی برای پیشرفت و توسعه نیاز دارد.

در ادامه این دیدار «حسین المنکوشی» که چندی پیش یعنی در 6/5/2012 در این سمت تعیین شد، نیز گزارشی از طرح ها و فعالیت های خود که به گفته او در راستای پیشرفت خدمات شهر کربلا انجام می گیرد، اشاره کرد.