به گزارش «سایت تخصصی امام حسین علیه السلام» به نقل از خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به کربلای معلی، این روزها حرم مطهر اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و برادر باوفایش، باب الحوائج (علیه السلام) شاهد طرح‌های توسعه‌ای بسیاری است تا زائران بیشتری را در خود جای دهد و زیارت را برای آنان آسان‌تر گرداند.

هم‌اینک طرح‌های بسیار گسترده بازسازی در اطراف و داخل حرم اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و حضرت عباس (علیه السلام) در حال اجراست، که اگرچه برای زائران مشکلات ترددی و محدودیت هایی را پدید آورده ولی قطعا در آینده خواهد توانست تسهیلاتی برای زائران در امر زیارت پدید آورد.

در سال‌های استیلای حزب بعث بر عراق، شهرهای زیارتی عراق رشد چندانی نکرد و عدم توجه حاکمیت سبب شد که این شهرها از روند توسعه بازمانند اما پس از سقوط صدام در سال 2003 و روی کارآمدن دولت مردمی این روند آغاز شده و تخریب‌ها و عدم توجه‌ها رفع شده است.

احیای صحن حرم اباعبدالله و حضرت عباس و از بین بردن آثار جنایات صدامی در انتفاضه شعبانیه سال 1991 میلادی و توسعه حرم از جمله این اقدامات بوده است.

مسقف کردن صحن این دو بزرگوار در کربلا و ساخت دروازه‌ها و ایجاد بناهای جدید در این دو حرم از جمله اقدامات دیگرِ انجام شده است.

هم اکنون نیز دور تا دور حرم اباعبدالله در حال بازسازی است و طبق برخی گفته‌ها قرار است املاک اطراف حرم نیز خریداری شده و پس از تخریب به صحن مطهر افزوده شود.

بین الحرمین نیز شاهد تحولاتی بوده و اقداماتی نیز در راستا بهبود تردد زائران و زیباسازی آن انجام گرفته و بخشی نیز در حال انجام است.

حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام نیز شاهد ساخت و سازهایی در محوطه و درب‌های ورودی است.

در مجموع به نظر می‌رسد با وجود این ساخت و سازها، طرح توسعه حرمین شریفین روند مناسبی را طی کرده، سرعت انجام کار بالاست و طبیعتا انجام سریع‌تر آن می‌تواند در حل مشکلات زائران راهگشا باشد.