به گزارش روزنامه ' الاستقامه 'عراق، ساکنان موصل گفتند، هر یک از شهروندان که قصد خروج از این شهر را داشته باشد، باید از تروریست‌ها اجازه بگیرد و آن‌ها هم تنها در صورتی اجازه خروج از این شهر را به مردم می‌دهند که ضامنی معرفی کنند که آن ضامن بازگشت مردم را به شهر موصل تضمین کند و تعهد بدهد این افراد به نیروهای نظامی عراق که ضد داعش می‌جنگند و خود را برای آزادسازی موصل آماده می‌کنند، نمی‌پیوندند.

ساکنان موصل افزودند: داعشی ها بیم آن دارند شمار بیشتری از جوانان موصلی از این شهر بگریزند و برای جنگیدن با داعش به نیروهای نظامی و مردمی بپیوندند.

کمیته امنیت و دفاع عراق در استان نینوا پیش‌ازاین اعلام کرده بود پنج هزار نفر برای جنگیدن با داعش داوطلب شده‌اند و این افراد در حال حاضر در اردوگاهی نزدیک ' بعشیقه ' مستقر هستند.

' محمدابراهیم البیاتی 'رییس کمیته امنیتی شورای استانداری نینوا نیز پیش‌ازاین گفته بود بیش از 15 هزار نیروی ویژه عهده‌دار آزادسازی استان نینوا شده و این افراد برای این کار بسیار خوب آموزش‌دیده‌اند.

موصل شهری در شمال کشور عراق و مرکز اداری استان نینوا است. موصل سومین شهر بزرگ عراق پس از بصره است.

رود دجله از میان موصل می‌گذرد و پنج پل دو قسمت شهر را به هم پیوند می‌دهند. این شهر در 396 کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد.

جمعیت این شهر در سال 2008 بالغ‌بر یک‌میلیون و 800 هزار نفر بوده است.

داعش خردادماه گذشته کنترل این شهر را به دست گرفت.