به نوشته روزنامه انگلیسی 'تلگراف'، درحالی‌که پیش‌ازاین مقام‌های انگلیس اعلام کرده بودند نزدیک به 500 تبعه انگلیس برای پیوستن به داعش به سوریه و عراق رفته‌اند، 'خالد محمود' نماینده منطقه 'پری بار/ Perry Barr'، 'بیرمنگام' مجلس عوام انگلیس می‌گوید بیش از دو هزار نفر از اتباع این کشور برای جنگیدن کنار نیروهای داعش به سوریه و عراق رفته‌اند. مقام‌های انگلیس پیش‌ازاین تعداد افراد انگلیسی در سوریه و عراق را کمتر از آمار واقعی اعلام کرده‌اند.

منابع خبری انگلیس امروز از کشته شدن دو انگلیسی عضو گروه تروریستی داعش، در جریان درگیری‌ها در شهر کردنشین عین العرب (کوبانی) در سوریه خبر داده‌اند. به نظر می‌رسد ' ابوعبدالله آل حبشی' 21 ساله و 'ابو دهاردا' 20 ساله که هر دو از ساکنان لندن هستند، در این شهر مرزی سوریه کشته‌شده‌اند.

بر اساس این گزارش، 'ترزا می' وزیر کشور انگلیس در تلاش برای افزایش نظارت بر روند پیوستن اتباع انگلیس به گروه تروریستی داعش تدابیری را تحت عنوان 'لایحه امنیت و ضد تروریسم' ارائه کرد که به‌موجب آن شرکت‌های اینترنتی باید در صورت نیاز برخی از اطلاعات مشترکان خود را در اختیار نیروهای پلیس قرار دهند.

سازمان‌های امنیتی انگلیس باور دارند 35 انگلیسی عضو داعش تاکنون در سوریه و عراق کشته‌شده‌اند، اما شواهد و مدارک نشان می‌دهد شمار آنان بیشتر از این تعداد است.

گفته‌شده است، مقام‌های انگلیسی در 9 ماهه ژانویه تا سپتامبر (دی/شهریور) یک‌صد و چهار نفر از اتباع انگلیس را که قصد پیوستن به داعش را داشته‌اند در مرزها دستگیر کرده‌اند.

آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای هم‌پیمان غرب در منطقه ازجمله ترکیه و چند کشور عربی که متهم به ایجاد و تقویت مالی و تسلیحاتی و سیاسی گروه‌های تروریستی ازجمله داعش در عراق و سوریه هستند، طی ماه‌های گذشته مدعی مبارزه و ریشه‌کن کردن این گروه تروریستی شده‌اند.

ناظران مسائل بین‌المللی، انتشار اخبار متعدد از پیوستن آزادانه اتباع کشورهای اروپایی به گروه تروریستی داعش نشانه دیگری از عدم صداقت این کشورها در مبارزه با داعش تلقی می‌کنند.