به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز عراق، یک منبع امنیتی در استان صلاح‌الدین اعلام کرد: نیروهای ارتش عراق توانسته‌اند پالایشگاه بیجی واقع در شمال تکریت را کاملاً تحت کنترل خود درآورند.

پیش‌تر نیز یک منبع امنیتی در پلیس استان صلاح‌الدین اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی عراق توانسته‌اند پرچم این کشور را در ساختمان جدید فرمانداری بیجی در شمال تکریت برافرازند.

یک افسر عالی‌رتبه در فرماندهی عملیات استان صلاح الدین گفت: نیروهای ما تمامی مناطق واقع در جنوب، شرق و غرب بیجی را تحت کنترل خود درآورده و نیروهای عراقی بیش از 70 درصد شهر بیجی را تحت کنترل دارند.

آمادگی 10 هزار داوطلب عراقی برای حمله به هیت

در همین حال منبعی در عملیات الانبار در مصاحبه با خبرگزاری الاخباریه اعلام کرد: این حمله از دو محور و با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش صورت خواهد گرفت و تعداد نیروهایی که درصدد پاک‌سازی هیت هستند به بیش از 10 هزار تن می‌رسد و این افراد از یگان‌های نظامی و مردمی مختلف هستند.

وی عنوان داشت: نیروهای عشایر و سرایا السلام وابسته به جریان صدر آماده هستند تا به سمت منطقه دولاب در شمال غرب هیت پیشروی کنند.

این منبع گفت: نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای نظامی در 35 کیلومتری غرب رمادی، مرکز استان الانبار مستقر شده‌اند تا از بخش جنوبی به هیت حمله ببرند.

آمادگی 4500 نیرو برای پاک‌سازی نینوا

در همین حال ماجد الغراوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که بیش از 4500 نیرو از ساکنان نینوا در اردوگاهی در اقلیم کردستان برای آزادسازی استان نینوا از تروریست‌های داعش آماده می‌شوند.

وی افزود: این افراد با نظارت افسران شایسته آموزش می‌بینند و ما خواهان مجهز شدن آن‌ها به سلاح‌ها و تجهیزات بیشتر هستیم.

عشایر عراقی درصدد گرفتن انتقام از داعش

در همین حال اعلام‌شده است که همچنان سرنوشت تعدادی از خانواده‌های عراقی از عشیره البونمر و همچنین عشیره الجبور مبهم است. بیش از 500 تن از عشیره البونمر در الانبار توسط تروریست‌های داعش کشته‌شده‌اند.

در همین خصوص غازی الکعود شیخ عشیره البونمر اعلام کرد: ما به نحوی از آن‌ها انتقام خواهیم گرفت که نسل‌ها در مورد این مسئله صحبت کنند.

وی افزود: ما در حال آماده کردن تجهیزاتی برای نیروهای خود در آینده‌ای نزدیک هستیم و دست به مبارزاتی خواهیم زد و عملیات ما در وهله نخست با آزادسازی هیت آغاز خواهد شد.

پیش‌تر حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق دستور مسلح کردن عشیره البونمر را داده بود.

تبادل اطلاعات میان کشورها در مورد کسانی که به داعش می‌پیوندند

از سوی دیگر، دستگاه‌های پلیس 33 کشور در اینترپل (پلیس بین‌الملل) اطلاعاتی را در خصوص افراد خارجی که می‌خواهند برای جنگ به سوریه یا عراق بروند میان یکدیگر تبادل می‌کنند. این مسئله در مجمع عمومی اینترپل در موناکو که روز گذشته به فعالیت‌های خود پایان داد، مطرح شد.

رونالد نوبل، استاد حقوق که به مدت 14 سال دبیرکل اینترپل بوده، اعلام کرد که تبادل اطلاعات در خصوص افراد مسلح خارجی در آوریل 2013 آغازشده است.

هلاکت 13 عضو داعش در حملات ائتلاف در کرکوک

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی در استان کرکوک اعلام کرد که 13 تن از تروریست‌های داعش در حملات جنگنده‌های ائتلاف در جنوب غرب استان کرکوک به هلاکت رسیدند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: در این حملات خودروها و تجهیزات داعشی‌ها نیز منهدم شد.

از سوی دیگر، در صفحه رسمی علی رشم، شاعر عراقی در فیس‌بوک که بیش از 10 هزار تن این صفحه را دنبال می‌کنند، اعلام‌شده است که این شاعر زمانی که با تروریست‌ها می‌جنگید جان خود را از دست داد.

رسانه‌های عراقی نیز گزارش دادند که رشم در درگیری‌های اخیر علیه تروریست‌های داعش در منطقه جرف الصخر که بیشتر ساکنان آن اهل تسنن هستند، کشته‌شده است.

فرار 51 ایزدی از دست داعش

همچنین یک مسئول امنیتی ایزدی اعلام کرد که 51 ایزدی که توانستند از دست داعش در منطقه تلعفر فرار کنند به کوه سنجار در شمال غرب موصل رفته‌اند.