به گزارش «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام»، شرایط امنیتی و تحرکات داعش در عراق باعث شد تا کاظمین و سامرا و همچنین پروازهای زیارتی به فرودگاه بغداد از سفر زائران ایرانی حذف شود. بااین‌حال، سازمان حج و زیارت از تعداد روزهای سفر به عتبات عالیات کم نکرده و این سفر هفت روزه است.
قیمتی که این سازمان برای سفر زمینی هفت روزه به عراق اعلام کرده، از مبدأ تهران به مقصد شهرهای نجف و کاظمین، از طریق مرزهای چزابه و مهران، از ۹۸۰ هزار تا یک‌میلیون و ۶۰ هزار تومان است.
سفر زمینی به عراق از تیرماه امسال به دلیل شرایط امنیتی این کشور متوقف‌ شده بود که با تأیید مقامات امنیتی کشور قرار است از چهارم مهرماه از سر گرفته شد.
سفرهای هوایی به عراق نیز در سه گروه زمانی سه، چهار و هفت روزه برنامه‌ریزی‌شده که همهٔ این پروازها از ایران به مقصد فرودگاه نجف انجام می‌شود. قیمت سفر هوایی هفت روزه به مبدأ تهران از یک‌میلیون و ۲۴۰هزار تا یک‌میلیون و ۳۶۰هزار تومان است. هزینهٔ سفر سه‌روزهٔ هوایی نیز یک‌میلیون و ۱۵هزار و سفر چهار روزه، یک‌میلیون و ۱۰۰هزار تومان تعیین‌شده است.
محسن نظافتی، مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت  با اعلام این قیمت‌ها، دربارهٔ دلیل متغیر بودن هزینهٔ سفر به عتبات عالیات در یک گروه قیمتی، توضیح داد: هر گروه، پنج درجهٔ قیمتی دارد که برخلاف تصور بسیاری، متغیر بودن قیمت‌ها در هر گروه به دلیل دوری یا نزدیکی هتل‌ها به حرم‌ها نیست، بلکه ملاک اصلی، کیفیت خدمات و ستارهٔ هتل‌ها است.
او همچنین دربارهٔ دلیل تفاوت کم نرخ سفرهای سه و چهار روزه با سفرهای هفت روزه، به خبرنگار گفت: مسأله، ثابت بودن برخی هزینه‌ها میان این گروه‌های قیمتی است، مثلاً هزینه‌هایی مانند ویزای عراق که برای هر نفر ۳۰ دلار است، بلیت هواپیما، حمل‌ونقل داخلی عراق و مبلغ خروجی برای تمام زائران، یکسان است و فقط هزینهٔ اسکان و غذا است که بین این گروه‌ها تفاوت نرخ ایجاد می‌کند.
نظافتی با یادآوری این نکته که این هزینه‌ها براساس مبدأ حرکت از تهران اعلام‌شده است، افزود: هزینهٔ سفر زائران به عراق از هر شهری متناسب با فاصله و وسیله‌ای که برای سفر هوایی یا زمینی استفاده می‌کنند، محاسبه می‌شود که گاهی نسبت به این قیمت‌ها ارزان‌تر و گاه گران‌تر است.

 


به نقل از حج