فلسفه حرکت امام حسین (ع)، مسأله‌ای بحث‌برانگیز در بین علمای شیعه است. برای شناخت بیشتر و بررسی بهتر این موضوع، با دکتر مرضیه محمدزاده به گفت‌وگو نشستیم که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید.

خانم ایوت بالدکینو، در یک خانواده مسیحی متولد شده و اهل استرالیاست. این خانم که نام خود را به ثریا تغییر داده است، از دلایل مسلمان شدنش و نقش امام حسین (ع) در هدایت خود می‌گوید.

محمد حسین قاسمی، تهیه کننده انیمیشن ناسور٬ فیلمی با موضوع سیدالشهدا علیه‌السلام است. این فیلم در جشنواره فجر امسال در بخش انیمیشن حضور دارد. قاسمی در گفت و گویی اختصاصی با کرب‌وبلا، در مورد فیلم خود و سینمای دینی در ایران صحبت کرد.

کیانوش دالوند، کارگردان انیمیشن ناسور است. ناسور، انیمیشنی در مورد  امام حسین (ع) و واقعه عاشورا است. دالوند کارگردانی انیمیشن رستم و سهراب را  هم در کارنامۀ خود دارد؛ او در مصاحبه‌ای اختصاصی با کرب و بلا، در مورد فیلم خود توضیح داده است.

سیدعبدالحسین رئیس السادات بیش از 3 دهه رایزن فرهنگی ایران در پاکستان بوده است. وی در گفتگو با کرب‌وبلا به بررسی عزادرای‌ها و رسوم مردم پاکستان پرداخت و درباره موارد گوناگونی که در طول این مدت پیرامون امام حسین (ع) در این کشور دیده است صحبت کرد.

اربعین ظرفیت‌های عظیمی برای اسلام ایجاد کرده است

 حجت‌الاسلام والمسلمین سبحانی

اربعین ظرفیت‌های عظیمی برای اسلام ایجاد کرده است

مدیر بنیاد فرهنگی امامت، عاشورا و اربعین را یک مشیت الهی دانست و گفت: اربعین ظرفیت‌های عظیمی برای اسلام ایجاد کرده است.

احسان پرسا در گفتگو با کرب و بلا از زندگی خود و نظراتش درباره اشعار عاشورایی صحبت کرد. او معتقد است چیزی به اسم جریان شعر عاشورایی وجود ندارد. هر چه که هست، تلاش هایی فردی و نام‌هایی انگشت شمار است که در شعر عاشورا داریم.

رجبی دوانی استاد تاریخ اسلام دانشگاه، گفت: عاشورا از آن جایی آغاز شد که بعد از پیامبر(ص) خلفا راه جاهلیت را از سر گرفتند و آن را به عنوان اسلام معرفی کردند.

از اصل مصاحبه منصرف شد و متواضعانه گفت: «من در کنار اساتیدی که مصاحبه شدند، کوچکتر از آنم که...» امّا وقتی ضرورت مصاحبه را برایش شرح دادیم، با ما صمیمانه به گفت و گو نشست و از هر دری سخنی گفت... حاصل نشست سه ساعته ی ما با او را بطور خلاصه خواهید خواند.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×