به گزارش کرب و بلا، همزمان با فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، به ابتکار کارگروه بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد مرکزی اربعین، کنگره بین‌المللی «حضرت فاطمه (س) اسوه جاودانه» با محوریت اربعین برگزار می‌شود. 

 

این کنگره قصد دارد با هدف بهره‌مندی از سیره و سبک زندگی حضرت زهرا (س) با استفاده از ظرفیت اربعین، به طرح و بررسی موضوعاتی ازجمله «فضایل اخلاقی حضرت زهرا (س) در سیره اجتماعی و بازتاب آن بر سلوک بانوان اربعینی»، «سیره فاطمی در تولید سرمایه اجتماعی در بستر اربعین حسینی برای زنان مسلمان» و «حضرت فاطمه (س)؛ الگوی مشارکت اجتماعی و فرهنگی زن مسلمان در جامعه» بپردازد.

 

«اصول و روش دفاع از ولایت و پایداری در سیره بانوی مقاومت»، «اربعین؛ ساحتی برای ترویج سیره فاطمی در نشر فرهنگ جهاد و شهادت» و «راهکارهای ترویج فرهنگ فاطمی در مراسم اربعین» از دیگر محورهای کنگره حضرت فاطمه (س) اسوه جاودانه است.

 

ستاد مرکزی اربعین‌،‌ بنیاد بین‌المللی اربعین،‌عتبه امام حسین (ع)، موسسه قرآء الزینب (س)، موسسه ام البنین (س) عراق، بنیاد شهید بلخی افغانستان، موسسه صلح و حقوق بشر بحرین، آستان قدس رضوی، بنیاد کرامت،‌پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، جامعه الزهرا (س)، جامعه المصطفی،‌ محمع جهانی اهل‌بیت (ع)، مجمع اتحادیه جهانی زن مسلمان ازجمله نهادهای داخلی و خارجی حاضر در این رویداد بین‌المللی هستند.

 

این کنگره سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه‌ در دو بخش عمومی افتتاحیه و بخش پنل‌های تخصصی سخنرانی اندیشمندان و صاحب‌نظران برگزار می‌شود. در بخش تخصصی اندیشمندان حوزه و دانشگاه از ایران و سایر کشورهای دنیا در دو پنل به زبان فارسی و نیز زبان عربی و انگلیسی به ارائه مقالات خود می‌پردازند.

 

پژوهشگران و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت ABARAT.TV به صورت همزمان در جریان کامل کنگره حضرت فاطمه (س) اسوه جاودانه باشند.