نامه های امام حسین (ع) نامه های امام حسین (ع)

نامه های امام حسین (ع)

در گذشته مهمترین وسیله ارتباطی میان مردم نامه بوده است. امام حسین (ع) هم از این قائده مستثنا نبوده اند. در لابه لای برگ های تاریخ نامه های فراوانی خطاب به امام حسین (ع) و از جانب ایشان نقل شده است بررسی این نامه ها از این رو که یک نوع تاریخ مکتوب است بسیار اهمیت دارد و قابل اتکا و استناد است. در این پرونده به نامه های امام حسین (ع) و نامه هایی که خطاب به ایشان بوده است پرداخته ایم.
نامه های کوفیان

بررسی آماری تعداد نامه‌های اهل کوفه به امام حسین (ع) + جدول

یکی از مهم‌ترین دلایل حرکت امام حسین (ع) به سمت کوفه، نامه های زیاد اهل کوفه به آن حضرت بود. بطوری‌که دربرخی منابع تعداد نامه‌های به آن حضرت را تا 12 هزار عدد نقل کرده‌اند.

نامه ی امام حسین (ع) برای اهل کوفه

امام حسین (ع) پس از آنکه آخرین فرستاده های کوفیان آخرین نامه ها را به دست امام رساندند؛ ایشان همه را جمع کرده و پاسخ نامه های کوفیان را دادند.

نامه های شخصی

نامه امام حسین (ع) به اهل بصره

امام حسین (ع) نامه‌ای برای بزرگان و اشراف بصره نوشتند و آن را همراه سلیمان روانه بصره کردند. بزرگان و اشراف بصره عکس‌العمل‌های متفاوتی به نامۀ حضرت داشتند که به بررسی هرکدام به‌صورت جداگانه پرداخته‌ایم.

نامه امام حسین علیه‌السلام به حبیـب بن مظاهـر

از حسین‌بن‌على علیه السلام‌ به مرد فقیه، حبیب‌بن‌مظاهر. اى حبیب! قرابت ما را با پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ مى‌دانى و تو بهتر از دیگران ما را مى‌شناسى و شخص آزادمرد و غیرتمندى هستى. از جان خود بر ما مضایقه مکن، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله در قیامت پاداش آن را به تو خواهد داد.

سخنان و وصیت امام حسین (ع) به محمد حنفیه

امام حسین (ع) توسط ولید حاکم مدینه احضار شدند و نامه یزید به ایشان تسلیم شد. یزید دستور داده بود که امام حسین علیه السلام را رها نکند تا از او بیعت بگیرد امام حسین از ولید فرصت خواست و دوشب پس از آن امام حسین (ع) به سوی مکه حرکت کردند و...

۴ نظر
 
 • سعیده ۱۳۹۶/۰۸/۱۰

  سلام اقا دلم هواتو کرده ارزوم شده بین الحرمین یعنی میشه منم یروز بین الحرمین زیارت عاشورا بخونم اقاممنونم که از راه دورم درد و دلمو گوش میدی اقا جان بقربان تو و باب الحوایج به قربان تو و علی اصغر و علی اکبر به قربان دختران و خواهرت حضرت زینب (س) اقا بزار بیام پابوست

 • صادق ۱۳۹۶/۰۷/۰۷

  با سلام سرنوشت نامه های کوفیان به امام حسین علیه سلام چه شد, آیا امام نامه ها را با خود به کربلا برد؟

 • هاشمی ۱۳۹۶/۰۶/۱۹

  سلام اقا جان ،دلم خیلی گرفته ،ای کاش الان حرمت بودم وکنار ضریح ت از دردام بگم ،مولا جان حاجت هایی دارم نذری کن مشکلاتم حل بشه ،اقا....،......،.....،......،......ممنونتم مولا جان

 • ایمان ۱۳۹۵/۰۱/۲۲

  جانم فدای آقام

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×