به گزارش کرب و بلا، برنامه‌های مشترک فرهنگی و علمی ایران و عراق در نشستی با حضور نماینده مرکز مطالعات و پژوهش‌های کربلا وابسته به آستان قدس حسینی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین و رئیس مرکز امور بین‌الملل حوزه بررسی شد.

 

در این نشست سه‌جانبه «نذیر حسین هنداوی» رئیس ششمین کنفرانس بین‌المللی زیارت اربعین، با ابراز خرسندی از فعالیت‌ها و برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنری ارزشمند انجام‌گرفته در ایران، خواستار تبادل اطلاعات، آثار و یافته‌های علمی و مطالعاتی شد.

 

نماینده مرکز پژوهش‌های کربلا با اشاره به فعالیت‌های گسترده این مرکز از جمله تدوین دائره‌المعارف شهر کربلا، معرفی نخبگان و علمای کربلا و اماکن مقدس مرتبط با شهر کربلا در عراق، از موضوع اربعین به عنوان مهم‌ترین بخش فعالیت مرکز پژوهش‌های کربلا نام برد که در سال‌های اخیر به یک رخداد و پدیده جهانی با بزرگ‌ترین خدمت‌رسانی و پذیرایی و اجتماع جهانی تبدیل‌شده است.

 

در ادامه این نشست، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، با برشمردن ظرفیت‌های موجود در مراکز علمی و فرهنگی و ارتباطات گسترده کمیته فرهنگی و آموزشی و بنیاد بین‌المللی اربعین از ادامه همکاری و فعالیت‌های مشترک استقبال کرد.

 

حجت‌الاسلام حمید احمدی با اشاره به برگزاری ششمین کنفرانس بین‌المللی زیارت اربعین، توسعه ارتباطات و تعیین کارگروه مشترک را ضروری دانست و از بسیج امکانات در مشارکت و کمک در برگزاری شایسته و موفقیت‌آمیز این رویداد بین‌المللی خبر داد.

 

رییس مرکز امور بین‌الملل حوزه های علمیه نیز در ادامه ضمن تشریح ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه و نهادهای حوزوی، تجارب موفق کمیته فرهنگی اربعین در برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی را عاملی مؤثر در غنای کنفرانس ششم دانست.

 

«حجت‌الاسلام حسینی کوهساری» عضویت ده‌ها سازمان، نهاد، موسسه و مرکز دانشگاهی و علمی در کمیته اربعین را عاملی جهت تسهیل ارتباط اساتید و محققان دانست که می‌تواند نقشی سازنده و مؤثر در برگزاری رویدادهای علمی مشترک ایفا نماید.

 

در پایان این نشست ضمن تأکید بر ادامه رایزنی کمیته فرهنگی اربعین با شورای علمی و اساتید و محققان جهت تولید و ارائه مقالات، مقرر شد برنامه‌های مشترک در سایر موضوعات تعریف و اجرایی شود.

 

لازم به ذکر است ششمین کنفرانس بین‌المللی زیارت اربعین به میزبانی مرکز پژوهش‌های کربلا وابسته به آتان قدس حسینی سوم ماه صفر در کربلای معلی برگزار خواهد شد.