به گزارش کرب و بلا، کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی با همکاری مجمع دانشگاهیان عراق همایش «کرامت انسانی در گفتمان حسینی» از سلسله همایش‌های بین‌المللی «معرفت و رسالت حسینی» را برگزار می‌کند.

دبیرخانه دائمی این کنگره با صدور فراخوانی از تمامی دانشگاهیان، پژوهشگران و محققان حوزه معارف حسینی جهت مشارکت در بخش مقالات همایش کرامت انسانی در گفتمان حسینی دعوت کرد.

این همایش در پنج مخور اصلی برگزار می‌شود؛ محور اول با رویکرد «معرفتی و اعتقادی» موضوعاتی از جمله «مبانی معرفتی کرامت انسانی در گفتمان حسینی»، «مؤلفه‌ها و عناصر کرامت انسانی در گفتمان حسینی»، «توحید زیرساخت گفتمان حسینی»، «رسالت الهی انسان در گفتمان حسینی»، «انسان تراز اسلام در گفتمان حسینی»، «امامت؛ کانون گفتمان حسینی» و «اربعین؛ تجلی الهیات نجات‌بخش حسینی» را بحث و بررسی خواهد کرد.

«معنویت و عرفان» محور دوم این همایش است و به تبیین موضوعاتی همچون «کرامت حسینی راه برون‌رفت از بحران‌ها و چالش‌های معنوی»، «عرفان حسینی و تعالی کرامت انسانی»، «عبادت اوج کرامت انسانی در گفتمان حسینی»، «اربعین گسترش فضایل اخلاقی و معنویت الهی» و «رنج مقدس و کرامت انسانی در اربعین حسینی» اختصاص دارد.

 

سومین محور این همایش با نگاهی «فقهی و حقوقی» به بررسی «حقوق انسان در گفتمان حسینی»، «کرامت انسانی و شعائر حسینی»، «بررسی فقهی و حقوقی نهضت حسینی»، «آیین‌ها و مراسم عزاداری حسینی از منظر فقه اسلامی» و «شریعت محوری در نهضت حسینی» خواهد پرداخت.

 

«فرهنگی و اجتماعی» چهارمین محور این رویداد بین‌المللی است و شامل عناوینی از جمله «امام حسین (ع) اسوه کرامت انسانی»، «گفتمان حسینی (ع) و اصلاح جامعه»، «کرامت انسانی زیرساخت تمدن نوین اسلامی بر مبنای گفتمان حسینی»، «اهل‌بیت (ع) و اصحاب امام حسین (ع) پاسداران کرامت انسانی» است.

 

«زینب کبری (س) قهرمان کرامت حسینی در نهضت کربلا»، «اربعین حسینی تجلی کرامت حسینی»، «گفتمان حسینی راه برون‌رفت از چالش‌ها و بحران‌های فرهنگی و اجتماعی»، «گفتمان حسینی محور وحدت اقوام و مذاهب اسلامی» و «مقاومت اسلامی در گفتمان حسینی» از دیگر موضوعاتی است که در قالب محور چهارم این همایش تبیین و بررسی خواهد شد.

 

دبیرخانه همایش کرامت انسانی محور پنجم این فراخوان را به ادب و هنر اختصاص داده و موضوعاتی چون «کرامت انسانی برگرفته از گفتمان حسینی در متون ادب فارسی»، «کرامت انسانی برگرفته از گفتمان حسینی در متون عربی»، «گفتمان حسینی در شعر معاصر»، «تبلور کرامت حسینی در هنر» «تجلی کرامت انسانی در رجزها و اشعار امام حسین (ع)، اهل‌بیت و اصحاب امام» و «کرامت حسینی در شعر و ادب اربعینی» را به عنوان موضوعات پیشنهادی این بخش مطرح نموده است.

 

بر اساس اعلام این دبیرخانه، مقالات در دو سطح علمی ـ پژوهشی و علمی ـ ترویجی پذیرفته می‌شود و ارائه پوستر علمی به جای چکیده تفصیلی مقاله نیز قابل‌قبول است. آثار ارسالی می‌بایست با فرمت word و با فونت 12 فاصله بین خطوط 1.5 به زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی نوشته و رویکرد مقالات به کشف مسائل و ارائه راه‌ حل معطوف شود.

 

مقالات حداکثر در 20 صفحه‌ی 300 کلمه‌ای پس از تأیید چکیده تفصیلی، تنظیم شود و دبیرخانه همایش از پذیرفتن آثاری که پیش از این در همایش یا مجله دیگر ارائه شده و خارج از موضوعات تعیین‌شده معذور است.

 

عموم پژوهشگران و علاقه‌مندان به شرکت در این فراخوان علمی می‌توانند چکیده تفصیلی مقالات بین 700 تا 1000 کلمه را تا تاریخ اول بهمن‌ماه سال جاری و اصل مقالات را تا 25 بهمن‌ماه از طریق وب‌سایت ستاد مرکزی اربعین حسینی به نشانی Arbaeenconf.ir ا رسال نمایند.

 

همایش بین‌المللی کرامت انسانی در گفتمان حسینی اسفندماه سال جاری با همکاری مراکز علمی و پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی عراق و ترکیه در کربلای معلی برگزار خواهد شد.