به گزارش کرب و بلا، شماره بیست و سوم از نخستین فصلنامه بین‌المللی امام حسین (ع) با چاپ شماری از مقالات علمی و نگاهی ویژه به موضوع اربعین حسینی ویژه پاییز 1400 منتشر شد.

 

در صفحات ابتدایی این فصلنامه مقاله‌ای با عنوان «زیارت اربعین و نقش آن در تربیت فردی و اجتماعی زائر» به قلم «عنایت شریفی» منتشر شده است. نویسنده در تحلیل و بررسی کارکردهای فردی و اجتماعی مراسم راهپیمایی اربعین، معتقد است خودسازی و تهذیب نفس، افزایش عشق و مهرورزی، تمرین صبر و استقامت و خودباوری از جمله آثار این مراسم معنوی در تربیت فردی انسان است و تحقق امت واحده اسلامی، ایجاد شور و شعور سیاسی، تبلور مفاهیم اخلاقی مانند تعاون، همدلی، ایثار و روحیه ظلم‌ستیزی و استقامت بخشی از نتایج این رویداد جهانی در تربیت اجتماعی انسان است.

 

«مبانی قرآنی گریه برای امام حسین(ع)»، « ساختار نامه‌های امام حسین(ع)»، «سیمای امام حسین(ع) در زیارت اربعین»، «تحلیل اعتقادی گزیده‌هایی از زیارت‌نامه حضرت عباس(ع)» و « شخصیت‌شناسی قاتلان امام حسین(ع) در منابع اهل سنت» از دیگر عناوین مقالات فصلنامه پاییزی معارف حسینی است.

 

بیست و سومین شماره پژوهش‌نامه معارف حسینی را می‌توانید در وب‌سایت اختصاصی این فصلنامه به نشانی  www.maarefehosseini.ir دریافت و مطالعه نمایید.