به گزارش کرب و بلا، «پاپ فرانسیس» رهبرکاتولیک‌های جهان، صبح امروز و در دومین روز سفر تاریخی خود به عراق با «آیت اله سیستانی» مرجع تقلید شیعیان دیدار و گفتگو کرد.

 

پاپ که روز گذشته سفر سه‌روزه خود به عراق را به‌عنوان نخستین دیدار یک پاپ از عراق و اولین خروج وی از اروپا پس از اعمال محدودیت‌های کرونا در این قاره آغاز کرد، صبح امروز با حضور در بیت آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر دینی عراق، با وی دیدار و گفتگو کرد.

 

دقایقی پس از پایان این دیدار، دفتر آیت اله سیستانی با صدور بیانیه‌ای مباحث مطرح شده در این دیدار را تشریح کرد. در بخشی از این بیانیه به تأکید آیت الله سیستانی بر نقش رهبران بزرگ دینی جهان در مهار ظلم، بی‌عدالتی، جنگ و اعمال خشونت و مبارزه با تحریم اقتصادی و اشغالگری به‌ویژه در خصوص مردم فلسطین اشاره شده است.

 

12--16-3.jpg

 

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: مرجع دینی جهان اسلام در گفتگوی خود با رهبر مسیحیان جهان از احترام و توجه خود به حقوق شهروندان مسیحی ساکن در عراق، همچون دیگر شهروندان عراقی اشاره و بر نقش مرجعیت دینی در صیانت از حقوق مسحیان در عراق به خصوص در زمان اشغال عراق توسط تروریست‌های داعش و انجام اقدامات جنایت‌کارانه تأکید کرده است.

 

پاپ پیش از سفر به عراق ضمن ادای احترام به قربانیان سال‌های جنگ، اذعان کرده بود که به عنوان «زائر صلح» به این کشور سفر خواهد کرد.