به گزارش کرب و بلا، حجت ‎الاسلام والمسلمین محمود ابوالقاسمی؛ محقق و پژوهشگر علوم قرآن و حدیث  با اشاره به نقلی مشهور از رسول اکرم (ص) درباره امامان معصوم پس از خود ، گفت: ایشان در حدیثی فرمودند: «من 12 فرزند دارم که همگی آنان امامند و تفاوتشان با من در این است که آنان نبی نیستند، اما تمام آنچه درباره من گفته شده، درباره تمام فرزندانم نیز صادق است.»

 

وی افزود: براین اساس میان مدعیان تشیع، عده‎‎ای هستند که می‎‎درخشند و به دستورات رسول‎ الله (ص) پایبند ماندند؛ آنها همان شیعیان 12امامی‌اند که به آنان «اثنی‌عشری» گفته می‌شود. این افراد که در تاریخ خوش درخشیدند، معتقدند هر کسی هر یک از ائمه (ع) را نپذیرد، به‌ منزله عدم پذیرش نبوت رسول‌الله (ص) است.

 

ابوالقاسمی یکی از عوامل انحراف مدعیان تشیع را پیروی از هوای نفس در طول تاریخ دانست و تصریح کرد: این عامل مهم موجب عدم همراهی و هماهنگی آنان با امام (ع) شد و به عنوان مثال  در زمان امام رضا (ع) آخرین نمونه انحراف مدعیان تشیع از سوی فرقه ای به نام «واقفیه» صورت گرفت.

 

این پژوهشگر دینی ادامه داد: این عده تولد دیرهنگام امام جواد (ع) را واسطه‎ای برای مطامع نفسانی خود قرار دادند و گوش شنوایی نسبت به کلام امام رضا (ع) نداشتند و با این وجود از زمان امام رضا (ع) دیگر چنین انحرافی وجود نداشت، کسی که امام رضا (ع) را قبول کرد تا امام دوازدهم را پذیرفته است و این‌چنین شیعیان هشت‌امامی، قطعاً شیعیان 12امامی نیز هستند.

 

وی تأکید کرد: چنین امری در پرتو نور امام رضا (ع) رخ می‌دهد که برخی شمس‌الشموس بودن امام هشتم را حاکی از این موضوع می‎‌دانند و بر این اساس اگر ما وجود مقدس تمام حضرات معصومین (ع) را شمس بدانیم، در نتیجه شمس‌الشموس، خورشیدی است که نور آن، ولایت و جایگاه معصومین(ع) را تبیین می‌‌کند و روشنایی می‌‎بخشد و خورشیدهای دیگر با این خورشید تجلی پیدا می‌‎کنند.

 

ابوالقاسمی در پایان گفت: به تعبیر دیگر امام رضا (ع) به‌عنوان شمس‌الشموس حضرات معصومین(ع) نورافشانی‎ کرده و از زمان ایشان به بعد، شیعیان میزانی از درک، فهم و معرفت نسبت به امام زمان خود را به‌دست آوردند و حداقلش این بود که امام خود را پذیرفتند و همین صرف پذیرش به‌عنوان قدم نخست بسیار حائز اهمیت است، چراکه شیعه از معضل عدم پذیرش امام در زمان امام‌ رضا (ع) نجات یافت.