به گزارش کرب و بلا، «غلامرضا کرمی» با اشاره به فرارسیدن 19 اردیبهشت‌ماه؛ روز اسناد ملی و میراث مکتوب گفت: در حال برنامه‌ریزی یک فراخوان عمومی و راه‌اندازی پویش ملی برای جمع‌آوری اسناد مربوط به حضور و فعالیت ایرانیان در زمینه بازسازی و توسعه عتبات هستیم.

 

وی با اشاره به سابقه چند قرن حضور ایرانیان در ساخت و توسعه عتبات گفت: برخی از سلاطین، مشاهیر تاریخی و حتی بازاریان و خیران ایرانی در قرون گذشته اقداماتی در زمینه ساخت ابنیه و زیباسازی حرم‌های مطهر داشته‌اند که خوشبختانه اسناد مکتوبی از این اقدامات، امروز در دسترس پژوهشگران و مراکز علمی است.

 

کرمی با تأکید بر ضرورت جمع‌آوری و حفظ اسناد مربوط به فعالیت‌های ایرانیان در دوره معاصر گفت: مرکز حفظ و نشر ستاد بازسازی عتبات در حال جمع‌آوری این اسناد از قبیل قرارداد‌ها بین ستاد و تولیت حرم‌ها، مکتوبات رد و بدل شده بین عتبه‌ها و طرف ایرانی، تصاویر نقشه‌های مهندسی و طراحی‌های صنعتی و هنری است تا در قالب کتاب در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

 

وی حجم اقدامات صورت گرفته توسط ستاد بازسازی عتبات در سال‌های اخیر را بسیار وسیع‌تر از مجموعه کار‌های ایرانیان در قرون گذشته دانست و افزود: این مرکز به دنبال جمع‌آوری، دسته‌بندی و آرشیو این اسناد است تا ضمن ثبت آن در تاریخ، در دسترس پژوهشگران، دانشگاهیان و تمامی دوستداران اهل‌بیت (ع) در سراسر جهان قرار گیرد.

 

مسئول مرکز حفظ و نشر آثار و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات از نیرو‌های متخصص خیری که طی سال‌های اخیر در پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات حضور داشتند درخواست کرد چنانچه تصاویر دیده نشده‌ای از مراحل انجام کار‌ها ثبت کرده یا مکتوباتی در این زمینه در اختیار دارند، نسخه‌ای از آن را در اختیار این مرکز بگذارند و به جمع‌آوری این اسناد کمک کنند.