به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا به نقل از شبکه خبر، «محمد رفیع» سرکنسول و «حافظ محمد طاهر» معاون استاندار دو مقام پاکستانی با معاون سیاسی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در زاهدان دیدار کردند.

 «محمد هادی مرعشی» معاون سیاسی وانتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در این دیدار با بیان اینکه افزایش خدمات برای زائران پاکستان از اهداف دولت ایران است، گفت: هر سال بیش از 50 هزار زائر از پاکستان برای شرکت در مراسم عزاداری محرم و اربعین حسینی وارد ایران و سپس راهی عراق می‌شوند.

معاون سیاسی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: افزایش محل‌های نظارت و هماهنگی برای ورود و خروج زائران را در مرز از طرف پاکستانی خواستار شدیم که پاسخ آن‌ها مساعد بوده است.

معاون استاندار بلوچستان پاکستان هم گفت: دولت پاکستان تسهیلات ویژه‌ای برای زائران این کشور در نظر گرفته وافزایش پست‌های مرزی و تامین نیازهای امنیتی و رفاهی نیز از الویت دولت پاکستان برای زوار کشورش است.

حافظ محمدطاهر گفت: تعداد زائران از نقاط مختلف پاکستان برای شرکت در مراسم اربعین در عراق رو به افزایش است، پیش بینی لازم برای جلوگیری از ازدحام و عبور تدریجی زوار از مرز اندیشیده شده است.

وی افزود: رسیدگی به امور زوار امام حسین (ع) اولویت دولت پاکستان است.

برنامه ریزی برای برگزاری بیشتر کمیسیون‌های مرزی و تبادل مستمر اطلاعات رفت و آمد زوار از طریق مرزبانان و رفع مشکلات احتمالی از دیگر تصمیمات این دیدار در استانداری سیستان و بلوچستان بود. 

این خبر در حالی منتشر می‌شود که نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان برای بررسی اوضاع امنیتی و سایر مشکلات راهی کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان شدند.

ایالت بلوچستان بزرگترین ایالت پاکستان است و حدود 44 درصد از خاک پاکستان را در بر می‌گیرد. این ایالت با وجود گستردگی، کم‌جمعیت‌ترین ایالت پاکستان است و حدود 8 میلیون نفر جمعیت دارد.

این ایالت از سوی غرب با ایران، از سوی شمال با افغانستان و مناطق ایلی پاکستان، از سوی شرق با پنجاب و سند هم‌مرز است. مرکز این ایالت شهر کویته است.

ایالت بلوچستان با چالش‌های مختلفی از جمله ناامنی و حمله گروه‌های تروریستی روبرو بوده که باعث شده نمایندگان به صلاحیت‌های اجرایی سروزیر و دولت ایالتی اعتراض کنند.