به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا، از صومعه‌سرا، مهمانخواه، مسئول عتبات عالیات در صومعه‌سرا روز (26 اردیبهشت) در جلسه ستاد پشتیبانی زائرین اربعین حسینی که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه 97 درصد مردم عراق مسلمان، 64 درصد شیعه و 33 درصد اهل سنت و حدود سه درصد مسیحی و ... هستند، اظهار کرد: زبان رسمی عراق عربی و زبان کردی هم در این کشور رایج است.

مسئول عتبات عالیات در صومعه‌سرا با بیان اینکه اربعین حسینی جزء باورهای دینی ما است، گفت: در صافی صفای نجف اشرف، لنگرودی‌ها موکب دارند که حدود 8 تا 10 روز از زائران پذیرایی می‌کنند.

مهمانخواه با بیان اینکه در شارع بنات الحسن، آستانه‌ای‌ها در حسینیه شاهرودی‌ها با واسطه ما حسینیه گرفته‌اند که ظرفیت هزار نفر برای خواب و پذیرایی دارد، تصریح کرد: لاهیجانی‌ها کنار ستاد عتبات عالیات نجف و جنب وادی السلام موکب دارند که حدود یک هزار نفر را پذیرایی می‌کنند و شرایط اسکان برای آن‌ها فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: از عمود یک تا عمود 1430 مسیر نجف تا کربلا است که در عمود 1390 شهرداری رشت یک موکب با امکانات خوب برای زائران استان گیلان و دیگر استان‌ها بر پا کرده است.

از اعضای ستاد اربعین حسینی گیلان با بیان اینکه امروز اربعین حسینی متعلق به ایران و عراق نیست بلکه از همه کشورهای دنیا در این همایش عظیم حسینی حضور دارند، اظهار کرد: 90 کیلومتر از خیابان عاری از تردد ماشین، انبوه از جمعیت است و همه زیر بیرق و علم امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) هستند.

مهمانخواه افزود: سال گذشته آیت الله رمضانی، نماینده ولی فقیه در مجلس خبرگان رهبری، 400 نفر از هامبورگ به عراق برای شرکت در پیاده‌روی اربعین حسینی آورده بود.

وی با بیان اینکه تمام مردم عراق در ایام اربعین هر چه که دارند برای مردم رو می‌کنند، گفت: برای دومین سال متوالی از طرف شهرستان صومعه‌سرا در کربلا خیابان میثم تمار یک موکب ایجاد خواهیم کرد.

مسئول عتبات عالیات در صومعه‌سرا با بیان اینکه موکب عقیله بنی هاشم توسط مردم انزلی در همان خیابان میثم تمار برپا می‌شود، تصریح کرد: این موکب در روز بیش از یک هزار و 500 نفر را پذیرایی می‌کنند.

مهمانخواه با بیان اینکه انتهای خیابان میثم تمار که به باب بغداد معروف است، موکب نورالزهرا توسط مردم رشت برپا شده که در روز بالغ بر 2 هزار نفر را پذیرایی می‌کنند، خاطرنشان کرد: یک موکب در پشت خیمه گاه امام حسین (ع) شارع قزوینیه موکب المحسنین برای مردم رشت است که بالغ بر دو هزار نفر را پذیرایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه شهرهای رودسر، فومن، املش و شفت در مهران اقدام به برپایی موکب کرده‌اند که در روز بالغ بر پنج هزار زائر را پذیرایی می‌کنند، اظهار کرد: سهمیه گیلان در اربعین حسینی بالغ بر 15 هزار نفر برای پذیرایی است.

عضو ستاد عتبات عالیات گیلان با بیان اینکه سال گذشته در نظر گرفتیم در شهر آستارا و تالش موکب برپا کنیم تا از مهمانان آذربایجان و آسیای میانه پذیرایی کنند، افزود: سال گذشته بالغ بر ده هزار نفر زائر بودند که سال به سال در حال افزایش است.