پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا گزارش می‌دهد:

 

شهر سامرا برای زائران اربعین بازگشایی می‌شود

در دیدار معاون وزیر کشور عراق با وزیر کشور، طرف عراقی برای بازگشایی گذرگاه‌های جدید مرزی برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین حسینی قول مساعد داد. رحمانی فضلی گفت: تنها مشکل ما در سال گذشته مربوط به عدم بازگشایی مرز خسروی علی رغم توافقات قبلی بود که امیدواریم ان‌شاءالله با توجه به تفاهم‌نامه جدید بتوانیم در مراسم سال جاری شاهد بازگشایی گذرگاه‌های جدید خسروی و شیلان باشیم.

سپهبد محمد بدر معاون وزیر کشور عراق در این دیدار با بیان اینکه برای نخستین بار شهر سامرا برای زائران بازگشایی می‌شود، گفت: بر اساس دستور نخست وزیر و وزیر کشور عراق کلیه خدمات و امنیت زائران اربعین حسینی تامین خواهد شد. وی تصریح کرد: نسبت به بازگشایی گذرگاه‌های جدید شخص نخست وزیر بر این موضوع تاکید داشتند و این کار انجام خواهد شد، همچنین در یادداشت تفاهم‌نامه جدید هم بازگشایی گذرگاه‌های خسروی و شیلان مورد تاکید قرار گرفته است.

 

پذیرایی موکب‌های ایرانی از زائرین عتبات در نیمه شعبان

جمشید گودرزی قائم مقام رئیس ستاد بازسازی عتبات در اربعین با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف هم‌زمان با نیمه شعبان در کربلا، اظهار داشت: با توجه به اینکه زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان در روایات مختلف مورد تأکید قرار گرفته است، بسیاری از کشورهای مختلف خود را به بین‌الحرمین می‌رسانند.
وی از برپایی موکب‌های ایرانی در مسیر حرم امام حسین (ع) و کربلا خبر داد و گفت: استان‌های مختلف کشور درخواست برپایی موکب نیمه شعبان در کربلا داشتند که با بررسی‌ها با برپایی تعدادی از این موکب‌ها در عراق به ویژه کربلا موافقت شد.
گودرزی با بیان اینکه مردم عراق در زمان‌های مختلف علاوه بر اربعین موکب برپا می‌کنند، خاطر نشان کرد: در این موکب‌ها از زائران پذیرایی می‌شود و خادمان حسینی با دل و جان به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کنند و در نیمه شعبان مردم عراق بیش از 500 موکب در مسیر کربلا برپا می‌کنند. پیاده‌روی نیمه شعبان پس از حماسه اربعین، بزرگترین زیارت کربلا به شمار می‌رود که این پیاده‌روی از یک تا دو روز قبل از نیمه شعبان آغاز می‌شود.

 

اولین قطار تهران - کربلا در اربعین 98 حرکت می‌کند

مازیار یزدانی معاون فنی و زیربنایی راه آهن درباره راه آهن شلمچه بصره اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت کارگاه احداث این مسیر همچنان غیر فعال است و قرار است طی ماه‌های آینده در سال جاری و احتمالا در پاییز امسال فعالیت ساخت این خط ریلی آغاز شود.

وی زمان احتمالی اتمام این پروژه را حدود یک سال عنوان و اظهار کرد: در صورت شروع به کار عملیات ساخت راه آهن شلمچه ـ بصره و همچنین احداث پل بصره بر روی رودخانه اروند در پاییز امسال، سال آینده (98) کار احداث این خط ریلی به پایان می‌رسد. به گفته معاون فنی و زیربنایی شرکت راه آهن، زائران می‌توانند اربعین 98 با قطار و بدون توقف از تهران به کربلا بروند.