به گزارش پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره شکوه شکیبایی در فرهنگسرای امام خمینی زنجان (1 بهمن) با تبریک ولادت «حضرت زینب سلام الله علیها» اظهار کرد: نظریه‌پردازان در طول تاریخ، حضرت علی (ع) را با عنوان مجمع اضداد یاد می‌کنند. 
آیت الله علی خاتمی، با اشاره به این‌که حضرت علی (ع) کسی است که در محراب عبادت آنچنان بر خود می‌لرزید گویی تمام گناهان بر دوش اوست و در میدان جهاد آنچنان شمشیر می‌زد که گویی دست قدرت پروردگار است، اظهار کرد: آن حضرت در برخورد با دشمنان به گونه‌ای می‌نگریست که لرزه بر اندام آنان می‌انداخت و زمانی که اشک یتیمی را می‌دید لرزه بر اندامش می‌افتاد. وی افزود: به این دلیل به ایشان مجمع اضداد می‌گویند که به گمانشان این صفات ضد یکدیگر هستند و در یک فرد جمع نمی‌شوند.
آیت الله خاتمی گفت: این صفات تجلیات جمال و جلال و صفات پروردگار است چرا که انسان کوه آتشفشان، کانون استعداد و خلیفه خدا بر زمین و تجلی صفات خداوند است به همین جهت از امیرمومنان (ع) به عنوان انسان کامل یاد می‌شود. امام جمعه زنجان افزود: زمانی که جلوه‌ای از جمال الهی در چهره حضرت علی (ع) می‌نشیند، تجلی صفات قدس پروردگار است.
نماینده ولی فقیه در استان با بیان این‌که در چهره حضرت زینب (س) هم این ویژگی‌ها را مشاهده می‌کنیم ولی به معنای واقعی قامت ایشان را آفتاب هم ندیده بود و صدای ایشان را همسایه‌ها نشنیده بودند تصریح کرد: نقل شده است پس از شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ایشان در روز روشن بر سر قبر مادر نمی‌رفت و شب هنگام حضرت علی (ع) با فانوس راه را روشن می‌کرد و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) ایشان را همراهی می‌کردند.
امام جمعه زنجان با اشاره به این‌که دشمن به ظاهر پیروز در میدان جنگ با سخنان حضرت زینب (س) ذلیل تاریخ شد، افزود: هر چند در تاریخ به سر برهنگی زنان در واقعه عاشورا اشاره شده ولی زنان اهل‌بیت (ع) در این واقعه سر برهنه نبودند چرا که امکان نگاه هرزه‌ها به این بانوان همچون نگاه به پرتوی از نور بود.
آیت الله خاتمی با اشاره به سخنرانی کوبنده حضرت زینب (س) در مقابل عبیدالله‌بن‌زیاد گفت: با سخنان حضرت، کوفه یکپارچه شیون و گریه شد چرا که زبان حضرت زینب (س) به اندازه شمشیر امیرمومنان (ع) قدرتمند و برنده بود.