به گزارش رسا، هر ساله همزمان با فرا رسیدن مناسبت‌های مذهبی مرتبط با اهل‌بیت علیهم‌السلام در مصر مانند ایام محرم، اربعین حسینی، میلاد امام حسین علیه‌السلام و ... هجمه شدید سلفی‌ها علیه محبان خاندان عصمت و طهارت افزایش می‌یابد. بارگاه رأس‌الحسین که به اعتقاد بسیاری از مردم مصر محل تدفین رأس مبارک امام حسین (ع) است، هر ساله شاهد حضور خیل کثیری از مشتاقان برای برگزاری مراسم‌های مختلف مذهبی است. در همین راستا و زمانی که محبان اهل‌بیت (ع) در مصر خود را آماده برگزاری مراسم سالروز ورود رأس مطرح سیدالشهدا (ع) به مصر می‌کنند، جریان‌های سلفی با حمله به دوستداران خاندان نبوت و طهارت اعم از شیعه، صوفی و حتی اهل سنت، خواستار مقابله جدی با این‌گونه مراسم‌ها از سوی دولت می‌شوند.
 

مخالفت با برگزاری مراسمات مذهبی شیعیان

به تازگی جریان سلفیت مصر در آستانه سالروز ورود رأس‌الحسین (ع) به مصر از وزارت اوقاف خواست تا ضمن تشکیل جلسه‌ای با علمای تاریخ برای بیان حقیقت آن‌چه که از سوی آنان «ضریح‌های خیالی» نامیده شده است، اقدام به تعطیلی این بارگاه‌ها در سراسر مصر کنند.

سامح عبدالحمید حموده از مبلغان برجسته سلفی مصر با پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک از علمای تاریخ برای آن‌چه که وی «رسوایی حامیان ضریح‌های خیالی» نامیده است، با اهانت آشکار به مقدسات جمع کثیری از محبان اهل‌بیت (ع) گفت: با تشکیل چنین کمیته‌ای معلوم خواهد شد که سرهای گاو‌ها و گوساله‌ها در این مکان‌ها مدفون شده است.

وی با استفاده از ادبیات هتاکانه علیه اهل‌بیت (ع) افزود: حسین! هیچ‌گاه نه مرده‌اش و نه زنده‌اش به مصر نیامده و در مسجد قاهره، حسینی نیست. بسیاری از مقام‌هایی که در مصر وجود دارد همگی ساختگی، فاقد دلیل، غیر قابل اثبات و برخی از این مقبره‌ها با روایات تاریخی متعارض است.

سامح عبدالحمید با حمله به صوفیان مصر خاطرنشان کرد: اقدامات صوفیه در تکریم مقام رأس‌الحسین خرافاتی بیش نیست و باید این اقدامات در مصر متوقف شود. حکومت نباید به آنان اجازه دهد که درون مسجد الحسین برنامه‌ای اجرا کنند به ویژه آن‌که این مراسم‌ها «باب شیعه‌گری» را در مصر ترویج می‌دهد.

مبلغ سلفی مصر که بارها از داعش و گروهک‌های تکفیری با عناوین مختلف حمایت کرده و پیشتر نیز خواستار تخریب بارگاه رأس‌الحسین شده بود این بار با حمله به شیعیان اظهار داشت: شیعیان با همراهی بزرگان صوفیه بدعت‌های بسیاری را بنا نهادند. وزارت اوقاف باید هر چه سریعتر ضریحی که منسوب به حسین! است را تعطیل کند.
 

خطر شیعیان را باید جدی گرفت

علاء سعید سخنگوی رسمی ائتلاف «آل الصحب» نیز همسو با سایر سلفی‌ها حضور نیروهای امنیتی در بارگاره رأس‌الحسین برای جلوگیری از آن‌چه که او «نفوذ شیعیان» خوانده را ضروری دانسته و تاکید کرد: شیعیان در مصر در اقلیت هستند اما مشکل اصلی آن است که بسیاری از عراقی‌ها در مصر ساکن بوده و آنان شعائر مذهبی عجیبی دارند.

وی با اتهامه‌‌زنی به شیعیان مبنی بر آن‌که «شیعیان عامل اصلی ایجاد فتنه و اختلافات مذهبی در مصر هستند» خاطرنشان کرد: بسیاری از شیعیان هنگامی که درون منازل خود جشن‌های مذهبی را برگزار می‌کنند به پخت حلوا و توزیع آن در میان شیعیان اکتفا می‌کنند اما زمانی که به مساجد می‌آیند رفتارهای خطرناکی از آنان سر می‌زند.

سخنگوی رسمی ائتلاف «آل الصحب» از ماموران امنیتی درخواست کرد تا در مناطقی که شیعیان در آن حضور دارند مشارکت جدی داشته و هنگامی که شیعیان درصدد انجام اقدامات خرابکارانه بودند عرصه را بر آنان تنگ کنند.
 

واکنش وزارت اوقاف مصر

همزمان با حمله سلفی‌ها به محبان اهل‌بیت (ع)، شیخ جابر طایع رئیس بخش دینی وزارت اوقاف اعلام کرد که تا کنون هیچ دستوری از مقامات مربوطه مبنی بر تعطیلی ضریح امام حسین (ع) دریافت نکرده و لذا این وزارت خود را موظف به حمایت از این بارگاه می‌داند.

وی همچنین با رد سخنان عبدالحمید مبنی بر ارائه پیشنهاد برای تشکیل کمیته‌ای تاریخی جهت بررسی اماکن و بارگاه‌های مذهبی در مصر افزود: تا به این لحظه وزارت اوقاف هیچ درخواست کتبی یا شفاهی را از سوی جریان سلفیت مبنی بر بررسی بارگاه‌ها دریافت نکرده و در صورت درخواست به این مساله پرداخته خواهد شد.
 

سلفیان مسلمان نیستند

در همین راستا علاء ابوالعزائم شیخ طریقه عزیمه و رئیس اتحادیه جهانی صوفیان مصر با محکوم کردن اظهارات هتاکانه سلفی‌ها علیه مقدسات مسلمانان گفت: جریان سلفی به دنبال آن است که مسلمانان و صوفیان میلاد امام حسین (ع) را جشن نگیرند زیرا آنان خوارجی هستند که به اسلام نفوذ کرده تا با ایجاد تفرقه میان مسلمانان وجهه رحمانی اسلام را تخریب کنند.

شیخ ابوالعزائم ابراز داشت: بسیاری از سلفیان موجود در مصر و سراسر جهان از صوفیان کینه به دل داشته و به هر شکلی که شده درصدد نابودی صوفیان هستند. سلفی‌ها خود رفتاری متعارض دارند زیرا برخی از آنان محب اهل‌بیت (ع) بوده و نیز ممکن است مراسم جشن و سروری نیز در مناسبت‌های مذهبی شیعیان برپا کنند اما اجازه سرور و شادی را به صوفیان نمی‌دهند.

وی با بیان آن‌که صوفیان سراسر جهان میلاد امام حسین (ع) را جشن خواهند گرفت اعلام کرد که به سلفیان اجازه نمی‌دهیم از این شرایط سو استفاده کنند. اقامه مراسم جشن و سرور برای امام حسین (ع) حرام نیست زیرا اولیای الهی در این مراسم‌ها مشارکت می‌کنند. سنت برگزاری این‌گونه مراسم‌ها در مسجد الحسین قاهره از دیرباز وجود داشته و عمل جدیدی نیست که سلفی‌ها بخواهند این مراسم را تحریم کنند.


اجازه کارشکنی به سلفی‌ها نمی‌دهیم

شیخ مالک علوان شیخ طریق علوانیه و عضو شورای عالی صوفیان مصر نیز با ابراز تاسف از موضع‌گیری سلفی‌ها در برابر اقامه مراسم میلاد امام حسین (ع) تاکید کرد که سلفی‌ها ضعیف‌ترین موجودات روی کره خاکی بوده و همواره با صوفیان دشمنی داشتند با آن‌که می‌دانند صوفی‌ها بیشتر از آنان به پروردگار نزدیک هستند.

وی تصریح کرد که با وجود تمام مخالفت‌ها و کارشکنی‌هایی که سلفیان انجام می‌دهند اما صوفیان مصر با شکوه بیشتری این مراسم را نسبت به سال‌های قبل برگزار کرده و حق اظهار نظر را به سلفیان در این مساله نخواهند داد.
 

دیروز تحریم میلاد مسیح (ع)، امروز تحریم میلاد امام حسین (ع)

به نظر می‌رسد که افزایش هجمه‌های سلفی‌ها علیه محبان اهل‌بیت (ع) در مصر را باید در نکته‌ای دانست که عبدالحمید بدان اشاره کرد. هر چند شیعیان همواره همزیستی مسالمت‌آمیزی با پیروان سایر ادیان و مذاهب اسلامی در مصر داشتند اما ترس سلفی‌ها از آن است که محبان و عاشقان اهل‌بیت (ع) در این کشور افزایش یابند.

اما سوال اساسی آن است که چرا افزایش جمعیت محب اهل‌بیت (ع) برای جریان سلفیت مصر دغدغه ایجاد کرده است؟ پاسخ این پرسش را با بررسی رویکرد جامعه سلفیت مصر به راحتی می‌توان داد. سلفی‌ها که مدت‌ها خود را غم‌خوار مظلومان و مسلمانان دانسته و همواره داعیه حمایت از مسلمانان در سراسر جهان داشتند اما در سال‌های اخیر رویکرد خود را تغییر دادند. اگر بخواهیم دقیق‌تر به قضاوت بنشینیم باید گفت که از آغاز این شعارها جنبه عوام‌فریبی داشته و آنان هیچ‌گاه جز به منافع شخصی، به مساله دیگری توجه نداشتند.

دشمنی سلفی‌ها تنها با شیعیان و محبان اهل‌بیت (ع) نیست بلکه آنان با هر اندیشه‌ای که به سوی محبت، رحمت، مودت، همزیستی مسالمت‌آمیز، پذیرش دیگری و گفت‌وگوی مبتنی بر احترام و نقد سازنده استوار باشد مخالفت می‌کنند. هفته گذشته بود که موجی از حملات از سوی سلفی‌ها علیه مسیحیان مصر به راه افتاد که آنان مدعی شدند تبریک اعیاد مسیحیان و ابراز خرسندی در شادی آنان حرام است؛ گو آن‌که درخت سلفیت تنها میوه تحریم اندیشه مخالف را به بار می‌آورد.

مساله سلفی‌ها این نیست که آیا مرقد رأس‌الحسین (ع) یا سایر بارگاه‌ها و مضجع‌های موجود در مصر دارای ادله کافی تاریخی هستند یا خیر؟ بلکه اساسا هدف آن‌ها حذف تمامی جریان‌های دینی مخالف است به ویژه آن‌که در موضوع حوادث منطقه‌ای بسیاری از بزرگان سلفیت از تروریست‌های تکفیری حمایت کردند و امروز همان تروریست‌ها پس از تحمل شکست سنگین در عراق و سوریه رحل اقامت در سرزمین سینای مصر افکنده و زندگی را برای ساکنان سینا به جهنم تبدیل کرده‌اند.

آری حقیقت آن است که اقبال جامعه دینی مصر و مردم به سلفیت روز به روز کاهش یافته و این مساله زنگ خطر جدی برای جریان سلفیت در مصر است. آنان قادر به پذیرش این امر نیستند که سطح آگاهی دینی جامعه مصر در اثر تلاش‌های مبلغان راستین و علمای ربانی و نیز اقدامات الازهر و سایر نهادهای مذهبی ارتقا یافته و مردم به سهولت می‌توانند عالمان حقیقی را از عالم‌نماها تمییز دهند. طبیعی است که این امر برای سلفیت گران تمام می‌شود. دیروز میلاد حضرت مسیح (ع) را تحریم و امروز میلاد امام حسین (ع) را حرام می‌کنند و فردا مساله دیگری را دستاویزی برای سرپوش نهادن بر اشتباهات و تندروی‌های خود قرار می‌دهند و شرح حال جریان سلفیت در مصر، شرح حال فردی است که در حال غرق شدن به هر خس و خاشاکی چنگ می‌اندازد که «الغرِیقُ یتشبَّثُ بکُلّ حَشیش».