به گزارش کرب‌و‌بلا، قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات، جمشید گودرزی، در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: پروانه برپایی یک هزار و 684 موکب در عراق و ایران همزمان با اربعین صادر شده که اقامت در آن‌ها رایگان است، چون این موکب‌ها تبرعی برپا شده‌اند.

او درباره تجربه اربعین گذشته و دریافت هزینه از زائران در برخی موکب‌ها، اظهار تعجب کرد و گفت: این اتفاق طبیعتا در موکب‌های ستاد بازسازی که مسئولیت اسکان و پذیرایی از زائران را به عهده دارند رخ نداده، ‌چون این چادرها در اصل با نذورات و کمک‌های مردمی برپا شده‌اند و نیت، پول گرفتن از زائران نبوده و به طور کل، قانونی هم در این‌ باره وجود ندارد.

قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات در امور اربعین درباره ظرفیت اسکان ایجاد شده در اربعین امسال، اظهار کرد: بیش از 50 درصد موکب‌هایی که پروانه گرفته‌اند، در مرز ایران و عراق و حدود 50 درصد دیگر در خاک عراق برپا شده‌اند که روزانه اسکان یک میلیون و 600 هزار زائر را پوشش می‌دهند و برنامه‌ریزی شده که در هر وعده غذایی از دو میلیون و 400 هزار زائر پذیرایی شود.

به گفته‌ او، کربلا با 313 تخته چادر، بیشترین تراکم را در بخش اسکان دارد، در نجف نیز 83 چادر، در کاظمین 43 چادر و در سامرا 13 چادر برپا شده است. در مسیر نجف ‌کربلا نیز 103 موکب و در منطقه مصیب (دو طفلان مسلم) دو موکب راه‌اندازی شده، مرزهای مهران، چذابه و شلمچه نیز مجموعا دارای 868 موکب هستند و 83 موکب هم در مسیرهای منتهی به این مرزها برپا شده است.

 

مرز خسروی همچنان مسدود است

وی درباره وضعیت اسکان و پذایریی در مرز خسروی نیز توضیح داد: 21 موکب در این مرز برپا شده، هر چند که مرز خسروی هنوز به روی زائران باز نشده و زائرانی که به این منطقه مراجعه می‌کنند به سایر مرزها هدایت می‌شوند.

عضو ستاد اربعین بیان کرد: ایران آماده بازگشایی مرز خسروی است، اما باید منتظر اعلام نتیجه از سوی عراق بود.

گودرزی درباره تجهیز موکب‌ها به امکانات بهداشتی نیز توضیح داد: این ظرفیت امسال به نسبت سال‌های گذشته افزایش یافته و چند نقطه از کربلا و نجف به سرویس بهداشتی و یک هزار دوش موقت حمام‌ تجهیز شده است. این امکانات در سایر شهرها نیز به شکل محدودتری ایجاد شده است. در مرزها هم با توجه به استقرار موقت زائران این امکانات بهداشتی را ایجاد کرده‌ایم، ولی به هر حال در روزهایی که جمعیت بیشتر می‌شود، تراکم مصرف هم بالا می‌رود و زائران باید این شرایط را در نظر بگیرند.

 

چادرهایی برای خانم‌های تنها

او در ادامه درباره تامین امکانات امن برای خانم‌هایی که به تنهایی راهی عراق می‌شوند، گفت: فضاهایی مختص خانم‌ها در موکب‌ها تعبیه شده که اگر تنها و یا به همراه سایر خانم‌ها سفر کردند، امنیت‌شان تامین شود و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

 

خانه عراقی‌ها در اختیار زائران ایرانی

قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات در امور اربعین، سپس به جریان «لواء‌ الخدمته الحسینیه» اشاره کرد و درباره آن توضیح داد: این یک جریان مردمی در عراق است که با آن‌ها توافق کرده‌ایم بخشی از منازل مسکونی مردم در شهرهای زیارتی این کشور را برای اسکان زائران آماده کنند که پیش‌بینی می‌شود 200 تا 300 هزار زائر بتوانند از این منازل مسکونی استفاده کنند. این طرح، اربعین سال گذشته به شکل خاص فقط در کربلا اجرا شد که اکنون شهرهای نجف و کاظمین نیز اضافه شده‌اند.

وی در ادامه درباره تامین امنیت زائران در سامرا با توجه به ایجاد موکب‌هایی در این منطقه، اظهار کرد:‌ اتفاقا سامرا یکی از پر ترددترین مسیرهای پیاده‌روی اربعین است که خوشبختانه سال گذشته مشکلات امنیتی نداشت و امسال هم با توجه به توافق‌های امنیتی که با عراق صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود مشکل امنیتی وجود نداشته باشد، برای همین هم فضای اسکان و پذیرایی در نظر گرفته شده است.

گودرزی همچنین درباره استفاده زائران از هتل‌های موجود در شهرهای زیارتی عراق در اربعین توضیح داد: این فضاها برای استقرار زائران آماده است، ولی ستاد و یا کمیته اسکان اربعین با آن‌ها در ارتباط نیست. هر چند که هزینه این اماکن نیز مشخص است و مثل سال‌های گذشته در چند روز منتهی به اربعین با توجه به سطح تقاضا با افزایش نرخ روبرو خواهد شد.