به گزارش کرب‌و‌بلا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی اربعین حسینی، میر مسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا، درباره آخرین تدابیر و اقدامات انجام شده برای ایام اربعین حسینی امسال و آخرین توصیه‌های ویژه به زائران اربعین اظهار کرد: اربعین حسینی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است و نشان‌دهنده وحدت و نمایش قدرت اسلام و تشیع در جهان است؛ اربعین حسینی راز ماندگاری عاشورا و نمایشی برای ظهور محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: حضور در این همایش عظیم اسلامی نیازمند داشتن آمادگی‌هایی قبل از عزیمت، حین مراسم و در زمان بازگشت است که زائران باید به تمامی نکات آن دقت کنند.

سرکنسول ایران در کربلای معلی به زائران اربعین حسینی توصیه کرد: مهم‌ترین بخش سفر اربعین معرفت و بصیرت‌افزایی در مورد امام حسین علیه‌السلام و یاران ایشان و اهداف قیام به همراه پیام‌های حضرت زینب سلام الله علیها است، بنابراین زائران قبل از عزیمت به این سفر معنوی، اطلاعات مذهبی خود را در این‌باره تکمیل کنند.
 

تاکید بر احترام به قوانین کشور عراق

حسینیان ادامه داد: برخی نکات اجرایی نیز حائز اهیمت است؛ زائران باید توجه داشته باشند که عراق کشوری دیگر با شرایط و مقررات خاص خود است بنابراین لزوم رعایت قوانین و احترام به حاکمیت آن از الزامات محسوب می‌شود.
 

تصمیم مسئولان ایرانی و عراقی برای زائران بدون مدارک

وی با تأکید بر داشتن ویزا و گذرنامه از سوی زائران ایرانی اظهار کرد: داشتن پاسپورت و ویزای عراق برای زائران کشورمان ضروری و حتمی است چرا که امسال مسئولان عراقی و ایرانی از ورود و خروج بدون مجوز به شدت ممانعت خواهند کرد.
 

ضرورت آمادگی جسمانی برای زائران اربعین حسینی

سرکنسول ایران در کربلای معلی با بیان این‌که داشتن سلامت و آمادگی جسمانی برای زائران ضروری است، اظهار کرد: با توجه به طولانی بودن مسیر، احتمال تغییرات دمایی، ازدحام جمعیت، احتمال بیماری و... داشتن آمادگی جسمانی ضروری است. با توجه به نکات ذکر شده‌، کهنسالان، کودکان، بیماران قلبی و عصبی و زنان باردار از سفر پیاده‌روی اربعین خودداری و زیارت را به فرصت دیگری موکول کنند.

وی با بیان این‌که زائران حتی‌المقدور داروهای ضروری را همراه داشته باشند، گفت: زائران کشورمان در صورت نیاز، داروهای خاص و ضروری را فراموش نکنند و به همراه داشته باشند.
 

برخورد جدی و قضایی با حمل‌کنندگان مواد مخدر

سرکنسول ایران در کربلای معلی همچنین حمل مواد مخدر را جرم دانست و تاکید کرد: مواد مخدر در کشور عراق جرم محسوب می‌شود و فرد معتاد هم نه به عنوان بیمار بلکه به عنوان متهم به حساب می‌آید. بنابراین با این‌گونه افراد که به قانون توجه نداشته باشند برخورد و سپس رسیدگی قضایی خواهد شد که البته شدیدترین احکام نیز برای این جرم صادر می‌شود.

حسینیان درباره وسایل شخصی همراه زائران نیز توضیح داد: زائران وسایلی همانند کوله‌پشتی، کیسه خواب، کفش مناسب و وسایل شخصی و در صورت تمایل دفترچه یادداشتی برای ثبت خاطرات همراه داشته باشند.
 

همراه داشتن وجه نقد در حد سفر

وی در زمینه کارت بانکی و همراه داشتن وجه نقد نیز اظهار کرد: با توجه به استقرار خودپردازها در عراق، به همراه داشتن کارت بانکی بلامانع است اما لزومی به همراه داشتن مقدار زیادی پول نیست البته این بدان معنی نیست که عزیزان تمهیدات لازم را در نظر نگیرند بلکه به منظور امنیت بیشتر و جلوگیری از فقدان و سرقت است؛ به همین منظور زائران فقط در حد سفر پول کافی را همراه داشته باشند.

به گفته سرکنسول ایران در کربلای معلی، زائران نیازی به همراه داشتن کارت پایان خدمت، کارت ملی و دفترچه بیمه ندارند بلکه تصاویر آن‌را در موبایل خود ثبت کنند.
 

تاکید بر سفر نکردن بانوان به صورت انفرادی

حسینیان همچنین به بانوان و سایر زائران تاکید کرد: زائران به‌ ویژه خواهران از سفر انفرادی اجتناب کنند؛ تلاش شود تا این سفر به صورت دسته‌جمعی انجام گیرد و خواهران نیز همراه کاروان باشند.

وی یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مشکلات اربعین را بحث گم‌شدگان، مفقودین و اموال آنان دانست و گفت: همان‌طور که تاکید شد احتمال گم شدن کهنسالان، کودکان و بیماران بیشتر از بقیه وجود دارد؛ اگر اصرار بر حضور این عزیزان وجود دارد حتما مشخصات شخصی، شهر اعزام‌کننده، تلفن یکی از همراهان، تلفنی از شهر اعزام‌کننده و بیماری احتمالی در کارتی درج و به‌صورت گردن‌آویز یا در جیب افراد قرار گیرد.

سرکنسول ایران در کربلای معلی ادامه داد: در مورد وسایلی اعم از ساک، کوله‌پشتی، موبایل، کیف پول و... نیز یک شماره تماس و مشخصات در آن‌ها قرار گیرد تا در صورت بروز مشکلات تماس گرفته شود؛ پشت موبایل نیز شماره دیگری جز شماره خط نوشته شود.

حسینیان تصریح کرد: زائران در آخرین صفحه گذرنامه خود یک شماره تلفن قید کنند تا در صورت گم شدن مدارک به سرعت کارهای یافتن و بازگرداندن آن انجام گیرد. سال گذشته 200 موبایل، 170 ساک و 700 گذرنامه در جریان فرآیند اربعین حسینی یافت شد که متاسفانه یافتن صاحبان ساک‌ها به نتیجه نرسید و موبایل‌ها هم با دشواری تمام به صاحبان آن‌ها برگردانده شد.

سرکنسول ایران در کربلای معلی تاکید کرد: اگر این اقدامات ساده ذکر شده و توصیه‌ها، از سوی زوار محترم توجه شود، بیش از 90 درصد مشکل گم‌شدگان حل شده و بار سنگینی از دوش نمایندگی کربلا برداشته می‌شود.

حسینیان با اشاره به امکانات در شهرهای کربلا و نجف اظهار کرد: زائران محترم با توجه به امکانات شهرهای نجف و کربلا توقع خود را کاهش دهند چرا که در ایام اربعین حسینی روزانه حدود چهار میلیون نفر در کربلا حضور دارند که به همین ترتیب طبعا امکانات پاسخگوی نیازمندی‌ها بخصوص اسکان شایسته و در خور نیست.

وی توصیه کرد: بانوان از همراه آوردن طلا و جواهرات خودداری کنند و اگر لزومی برای به همراه داشتن آن‌ها وجود دارد از آشکار کردن و نشان دادن آن به دیگران خودداری و در حفاظت آن دقت لازم را داشته باشند چرا که ممکن است معدود افراد فرصت‌طلب که نیت دیگری جز زیارت دارند، بین افراد حضور داشته باشند و به همین منظور باید مراقبت لازم انجام گیرد.

سرکنسول ایران در کربلای معلی تاکید کرد: با توجه به تراکم جمعیتی در مرزها و اماکن دیگر داشتن سعه صدر، بخشی از زیارت محسوب می‌شود؛ احترام به دیگر زوار مخصوصا بزرگترها و میانسالان الزامی است.
 

ضرورت دقت در مهر ورود و خروج زائران

حسینیان با بیان این‌که در مرزها نسبت به ثبت مهر خروج و مهر ورود عراق دقت شود، گفت: مدت زمانی که زائران منتظر ثبت مهر ایران و مهر ورود عراق هستند باید با حلم و بردباری طی شود چرا که داشتن مدارک قانونی و ثبت مهر ورود ضروری است.
 

سه سال زندان در انتظار افراد بدون مدارک

وی تصریح کرد: با توجه به حساسیت دولت عراق، ورود به خاک این کشور بدون ویزا یا بدون ثبت مهر ورود به‌ عنوان ورود غیر قانونی تلقی و حداقل سه سال زندانی در پی دارد؛ پس معطلی چند ساعته پشت مرز بهتر از چند سال زندانی شدن و یا چندین ماه معطلی است.
سرکنسول ایران در کربلای معلی توضیح داد: به هر حال با وجود این‌که دو کشور ایران و عراق مرز طولانی و روابط خوبی با یکدیگر دارند اما عراق یک کشور خارجی با مقررات خاص خود است؛ احترام به سیادت و حاکمیت این کشور مورد تاکید مقام معظم رهبری و تمامی مسئولان بوده و طبعا مورد توجه زوار محترم نیز خواهد بود. زائران پس از ورود به خاک عراق از عکاسی نقاط حساس و سیطره‌ها خودداری کنند و حتما مقررات و دستورالعمل‌ها رعایت شود.
 

پرهیز از گرفتن هدیه از افراد ناشناس

وی با اشاره به توصیه‌های ایمنی حفاظتی و بهداشتی گفت: زائران از گرفتن امانت و هدیه از افراد ناشناس اعم از کتاب و مفاتیح، کادو، خودکار، ساک و... خودداری کنند، ضمن این‌که از گرفتن مواد غذایی مواکب ناشناس و بخصوص سیار اجتناب شود.
 

عرف کشور عراق چادر به رنگ مشکی است

سرکنسول ایران در کربلای معلی تصریح کرد: زائران به طور حتم به رعایت الگوهای رفتاری همانند احترام به بزرگترها و توجه به احکام حجاب توجه ویژه داشته باشند؛ عرف حجاب در کشور عراق، چادر و آن هم به رنگ مشکی است بنابراین چادر رنگی، مانتو و روسری خیلی مقبول نیست و به این نکته نیز باید دقت شود.

حسینیان تصریح کرد: زائران به هیچ عنوان از مسیرهای تعیین‌شده برای راهپیمایی در مسیر نجف کربلا خارج نشوند و هرگز به مسیرهای ماشین‌رو ورود نیابند چرا که متاسفانه سال گذشته بخاطر حضور زائران پیاده به مسیر ماشین‌رو چندین تصادف منجر به فوت رخ داد.

وی با بیان این‌که زائران در مراسم فرهنگی مواکب حضور یابند، گفت: زائران در مراسم عظیم اربعین حسینی توجهی به شایعات نداشته باشند و از انتشار آن در مواکب جلوگیری به عمل آورند. لزوم به خاطر سپردن آدرس موکب و کسب اطلاعات لازم با توجه به تشابه فراوان مواکب و حتی نشانی دقیق و اخذ کارت موکب باید از سوی زائران انجام شود. دقت در حفظ امنیت برای جلوگیری از مواردی چون سرقت و آتش‌سوزی نیز مورد توجه زوار اربعین حسینی قرار گیرد.

وی همچنین با تقدیر از میزبانی مردم و مسئولان عراق در ایام اربعین حسینی تاکید کرد: دقت کنیم که ما از مردم عراق طلبکار نیستیم؛ آنان میزبانان بسیار کریمی هستند که آن‌چه دارند در سبد اخلاص تقدیم می‌کنند و خالصانه به زوار اهل‌بیت (ع) خدمت می‌کنند.
 

عرف پذیرایی در خانه‌های مردم عراق 3 روز است

سرکنسول ایران در کربلای معلی تصریح کرد: بهتر است زوار با عرف مردم عراق آشنا شوند؛ به عنوان مثال عرف در پذیرایی در منزل، بیش از سه روز نیست بنابراین از باقی‌ماندن در منازل ایشان بیش از حد عرفی خودداری کنیم. زائران این مهم را مورد توجه قرار دهند که بسیاری از اهالی عراق بخصوص کربلا و نجف به زبان فارسی آشنایی دارند بنابراین در تعاملات و برخوردها دقت بیشتری صورت گیرد.
 

تاکید بر مدیریت زمان سفر از سوی زائران

وی با بیان این‌که زائران باید سفر و زمان خود را مدیریت کنند، اظهار کرد: زائران با توجه به نظرات علما از جمله حضرت آیت‌الله سیستانی و بسیاری از علمای ایران مبنی بر قبول زیارت ایام اربعین به جای روز اربعین، در صورت وصول زودتر به کربلا پس از زیارت، کربلا را ترک کنند تا به مشکلات بعد از مراسم برخورد نکنند.
 

جریمه سنگین برای اقامت غیر مجاز زائران

سرکنسول ایران در کربلای معلی تاکید کرد: دقت و توجه باید صورت گیرد که قبل از اتمام مدت ویزا نسبت به خروج اقدام شود چرا که اقامت غیر مجاز جریمه سنگینی خواهد داشت یعنی جریمه زائران روز اول 30 دلار و هر روز اضافی 10 دلار خواهد بود. پس از پایان مراسم تمامی زوار، مسئولان، خادمان و... خسته هستند بنابراین حفظ حرمت یکدیگر و احترام به بزرگترها و کهنسالان ضروری است.

وی تصریح کرد: میلیون‌ها نفر در مدت دو هفته خود را به عراق رسانده‌اند و تقریبا همین تعداد قصد خروج طی چند روز را دارند بنابراین این تردد می‌تواند مشکلات عدیده‌ای از نظر کمبود وسیله حمل و نقل و ازدحام جمعیت و.... داشته باشد که باید با صبر و احترام این موضوعات نیز حل و فصل شود.

سرکنسول ایران در کربلای معلی همچنین به جمع‌آوری مواکب از عصر روز اربعین در کربلای معلی اشاره کرد و گفت:‌ زائران با توجه به جمع شدن مواکب عراقی از بعد از ظهر اربعین، نسبت به خروج سریع‌تر از کربلا اقدام کنند. زائران محترم از سفر به اماکن غیر مطمئن خودداری و در این مورد به پیام‌های مسئولان توجه کنند.