به گزارش کرب‌و‌بلا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محسن نظافتی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به تمهیدات پیاده‌روی اربعین گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین از صبح امروز آغاز شد و متقاضیان اعزام می‌توانند با مراجعه به سامانه سماح به نشانی  www.samah.haj.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

وی در ادامه افزود: بر همین اساس متقاضیان با درج اطلاعات فردی خود و همراهان (هم‌گروهی‌ها) در سامانه سماح تاریخ تشرف و مرز خروجی خود برای عزیمت به کشور عراق را انتخاب می‌نمایند ضمن اینکه دو هزار و دویست دفتر مجاز زیارتی هم آماده ثبت‌نام متقاضیان هستند.

نظافتی با بیان اینکه تنها افرادی می‌توانند ویزای اربعین دریافت و از مرز خارج شوند که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده باشند، تصریح کرد: با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین، پوشش بیمه‌ای زائران اربعین اجباری بوده و ویزای اربعین برای کسانی صادر خواهد شد که تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار گیرند.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: ثبت نام متقاضیان در سامانه سماح به صورت گروهی انجام می‌شود و فرد یا افراد زیر 5 نفر توسط دفاتر زیارتی به یک گروه تبدیل می‌شوند چنانچه در هر گروه لازم است فردی فعال و مسئولیت پذیر به عنوان سرگروه انتخاب شود چرا که پرداخت هزینه‌های سفر توسط سرگروه انجام می‌شود البته در صورت انصراف هریک از اعضای گروه، هزینه دریافتی به حساب سرگروه بازگردانده می‌شود.

وی اضافه کرد: متقاضیان پس از ثبت‌نام مقدماتی در سامانه سماح کد رهگیری دریافت می‌کنند و تأییدیه ثبت‌نام و کد رهگیری به صورت پیامک برای سرگروه ارسال می‌شود.

نظافتی یادآور شد: متقاضیان به هنگام ثبت نام از لیست دفاتر زیارتی موجود در سامانه سماح، نزدیک‌ترین دفاتر را انتخاب می‌کنند تا مدارک خود را به آنجا تحویل دهند. همچنین لیست دفاتر مجاز زیارتی علاوه بر سایت سازمان حج و زیارت و مدیریت حج و زیارت استان‌ها، از طریق اطلاعیه‌های رسمی حج و زیارت استان‌ها در جراید منتشر می‌شود.

تمدید مهلت ثبت‌نام اعزام‌های عرفه و عاشورا

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت در خصوص روند ثبت نام برای اعزام به عتبات در مناسبت‌های عرفه و محرم گفت: مهلت ثبت نام زائرانی که قصد تشرف به عتبات عالیات در ایام عرفه و محرم(عاشورا و تاسوعا) را دارند تا روز یکشنبه تمدید شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 50 هزار نفر برای اعزام در این ایام ثبت نام کرده‌اند، گفت: قرعه کشی از ثبت‌نام کنندگان پس از پایان مهلت ثبت نام انجام می‌شود، ضمن اینکه اعزام زائران از 13شهریور شروع می‌شود و تا 15آبان ادامه دارد.