روزنامه‌نگارانی از نشریه «زود دویچه تسایتونگ» آلمان و شبکه اول رادیو-تلویزیون این کشور زندگی «ابوبکر البغدادی» خلیفه خوانده گروه تروریستی داعش را بازسازی کرده‌اند.

این گروه با سفر به محل زندگی و تحصیل البغدادی در عراق، عکس‌ها و مدارک تاکنون ناشناخته‌ای را یافته‌اند که بررسی آن‌ها تصویری از زندگی خصوصی رهبر داعش به دست می‌دهد و اطلاعات موجود را تا حدودی تدقیق می‌کند. روزنامه‌نگاران همچنین با همسا‌یه‌ها و آشنایان پیشین البغدادی صحبت کرده‌اند.

در تحقیقات کپی اولین کارت شناسایی ابوبکر البغدادی مربوط به سال 1980 پیدا شد. بر این اساس، سرکرده داعش اول ژوئیه 1971 در شهر سامره (عراق) به دنیا آمده و نام اصلی او «ابراهیم عواد ابراهیم البدری» است. همسایگان می‌گویند البغدادی پسر سوم (چهار پسر) خانواده‌ای کشاورز و بی‌سر و صدا بوده است.

او در دوران مدرسه یک بار رد شده و در سال 1991 با نمره 481 از 600 دیپلم خود را گرفته است. البغدادی در دوران تحصیل به عنوان «برادر شهید» از امتیاز ویژه‌ای برخوردار بوده است. برادر کوچک‌تر البغدادی سرباز ارتش صدام حسین، دیکتاتور مخلوع عراق بود که کشته شد. البغدادی خود به دلیل مشکلات جسمی از خدمت در ارتش معاف شد. برگه معاینه پزشکی البغدادی در دوران دانشجویی نشان می‌دهد که این تروریست نزدیک‌بین است.

به گفته یکی از همبازی‌های البغدادی، او همواره علاقه داشته نقش رهبر را بر عهده بگیرد.

البغدادی پس از دیپلم داوطلب تحصیل در دانشگاه بغداد می‌شود. او بر اساس مدارک موجود، رشته اول خود را حقوق انتخاب می‌کند؛ رشته دوم و سوم هم زبان‌های خارجی و علوم تربیتی.

اما معدل دیپلم وی برای ورود به دانشگاه در این رشته‌ها مناسب نیست، پس برای تحصیل در رشته حقوق به دانشگاه حقوق اسلامی بغداد می‌رود. او در ادامه رشته دانشگاهی خود را به علوم قرآنی تغییر می‌دهد.

البغدادی در سال 1999 کار‌شناسی ارشد می‌گیرد. موضوع پایان‌نامه او تفسیر قرآن بوده است؛ در ادامه هم وارد مقطع دکترا می‌شود. رهبر داعش در سال 2003 در استان انبار عراق برای نخستین بار ازدواج می‌کند.

پس از حمله آمریکا به عراق (مارس 2003) البغدادی در فوریه 2004 به دلایلی که تا امروز مشخص نشده، دستگیر و 10 ماه در اردوگاه «بوکا» در جنوب عراق نگهداری می‌شود. در تحقیقات روزنامه‌نگاران مدرکی مربوط به 30 ژوئن 2004 مشاهده شد به قلم استاد راهنمای البغدادی. روی این برگه نوشته شده: «با من تماس نگرفت (دستگیر شده)».

در اردوگاه بوکا مظنونان امنیتی و تروریستی در کنار نیروهای سابق ارتش صدام حسین نگهداری می‌شدند. به اعتقاد کار‌شناسان، این هم‌نشینی تأثیر بسزایی در رفتار کنونی البغدادی و تشکیلات زیر نظر او داشته است.

البغدادی پس از آزادی از اردوگاه بوکا در دسامبر 2004 به دانشگاه باز می‌گردد و همزمان مؤذن محلهٔ «توبجی» در غرب بغداد می‌شود. او در سال 2007 پایان‌نامه دکتری خود را ارائه می‌کند و در ‌‌نهایت مقطع تحصیلی دکتری را با نمره 82 از 100 به پایان می‌رساند.

استاد راهنما با وجود گلایه از غلط‌های املایی بسیار، نمره بسیار خوب را برای البغدادی منظور می‌کند.

دانشگاه بغداد به روزنامه‌نگاران آلمانی گفته که پایان‌نامه دکتری البغدادی در دسترس نیست. از قرار معلوم هر سه نسخه آن به سرقت رفته‌اند.

بر اساس شواهد موجود، ابوبکر البغدادی پس از پایان تحصیلات ناپدید می‌شود. با این حساب این مدعا که البغدادی با «ابومصعب زرقاوی» رئیس پیشین شاخهٔ عراق القاعده، شخصا آشنا شده، نمی‌تواند درست باشد. زرقاوی در سال 2006 در حمله هوایی ارتش آمریکا کشته شد.

بنا بر برآورد دولت عراق و سرویس‌های جاسوسی غربی، البغدادی در ابتدا در شهر – سامره – و در قالب القاعده عراق شروع به مبارزه کرد.

گفتنی است که تنها ظهور علنی خلیفه خودخوانده داعش زمانی است که وی خود را در مسجدی در موصل «خلیفه» خواند. او در نوامبر گذشته یک پیام صوتی داد و طرفدارانش را به «جهاد» دعوت کرد.

6255612d9054888fa612b935adadf435.jpg9816ede6c8bc8a303fe99b54e0ba3ecc.jpg06c6a1e129bf6b8c240afec7bc57fc14.jpg