گروه تکفیری داعش اعلام کرد یک دانشکده پزشکی در استان الرقه پایگاه اصلی خود در سوریه افتتاح کرده که مدت زمان تحصیل در آن 3 سال است.

این دوره سه ساله، به شش مرحله تقسیم می‌شود و جنبه‌های نظری و عملی پزشکی را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، فعالان می‌گویند در اطلاعیه‌ای که در شماری از مناطق رقه توزیع شده، دیوان بهداشت وابسته به گروه داعش، شرط‌های پذیرش در دانشکده پزشکی را اعلام کرده است. بنا بر این اعلام سن داوطلبان نباید کمتر از 18 سال و بیشتر از 30 سال باشد و همچنین باید فارغ التحصیل دوره متوسطه در شاخه علوم تجربی با معدل 80درصد به بالا باشند.

این اطلاعیه برای کسانی که شرایط جنگ باعث شده نتوانند مدرک پایان دوره متوسطه را دریافت کنند، تسهیلاتی قائل شده است. افراد مشمول این تسهیلات می‌شوند که معدل دوره راهنمایی آن‌ها، از 80درصد بیشتر باشد که در این صورت می‌توانند در امتحان رقابتی برای ورود به دانشگاه شرکت کنند.

بنا بر این اطلاعیه، داوطلبان دختر و پسر می‌توانند ظرف مدت یک ماه، به ساختمان دانشکده پزشکی در الرقه مراجعه کنند.

در این اطلاعیه، آدرس دانشکده پزشکی داعش ذکر نشده اما شماری از فعالان، تصاویری از این دانشکده را در شبکه‌های اجتماعی، منتشر کردند.

براساس تحلیل تصاویری که توسط این گروه در فضای مجازی منتشر می‌شود، رقه شهری است که ساکنانش برداشتی افراط گرایانه از تعالیم اسلام داشته، از مشاهده اعدام افراد در انظار عمومی لذت می‌برند و بشدت از رهبران خشن خود حمایت می‌کنند؛ گفته می‌شود سر بریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی توسط داعش در تپه‌های نزدیک به این شهر انجام شده است.

در واقع اطلاعات اندکی در مورد این شهر 500 هزار نفری وجود دارد. حقیقت این است که رقه تا سال 2013 وارد درگیری‌های سوریه نشده بود.

براساس قوانینی سفت و سختی که داعش در این شهر وضع کرده، تمام زنان باید نقاب بر صورت بزنند، نباید روی لباس‌های مردان عکس باشد، سیگار کشیدن ممنوع است، مغازه‌ها باید در پنج نوبت نماز بسته باشد، در فروشگاه لباس‌های زنانه فقط زنان باید فروشنده باشند و زنان تنها با محارم خود به خیابان‌ها بیایند. گردانی از زنان به نام الخنسا و گردانی از مردان به نام الحسبه، وظیفه نظارت بر انجام دقیق این دستورات در شهر را به عهده دارد.

اعمال مجازات‌های وحشیانه از سوی این گروه موجب ترس و وحشت مردم این شهر شده است. در میدان اصلی رقه سرهای جدا شده قرار دارد و بالای آن این نوشته به چشم می‌خورد: مجازات متخلفان از قوانین. نام قبلی این میدان بهشت بود، اما با کنترل داعش بر شهر، به میدان جهنم تغییر نام داد. بسیاری از شهروندان رقه می‌گویند هدف از اعمال این مجازات‌های شدید، ایجاد ترس و دلهره میان مردم است.

abcac6ec3ba657d42b7df7e4124047341.jpg

b9f02d93258b2dca5d97b9024e55de6c1.jpg