«شکراله طاهری»، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به تشریح فعالیت‌های کنسولگری جمهوری اسلامی ایران و ستاد موقت اربعین در کربلای معلی پرداخت و گفت: با توجه به کسب تجربیات در دو ساله گذشته و حجم زیاد برنامه‌ها و فعالیت ها، باید کارهای مربوط به مراسم اربعین حسینی سال آینده از امروز آغاز شود.

** حضور بیش از 1 میلیون و پانصد هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با اشاره به این که بیش از 1 میلیون و پانصد هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی امسال در کربلا حضور داشتند، بیان داشت: کارکنان کنسولگری کربلا و دیگر ارگان‌های ایرانی مسقر در این شهر مقدس، به مدت 2 هفته به طور شبانه روزی در زمان حضور زائران حسینی در کربلا معلی مشغول خدمت به آنها بودند.

وی با اشاره به فعالیت‌های کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلی در روزهای حضور 10 روزه زایران حسینی ایرانی در کربلا، بیان داشت: با ایجاد ستاد گمشدگان در کنسولگری، روزانه حدود 500 گمشده به خانواده آنها تحویل می‌شد.

طاهری ادامه داد: در این مدت چند خط تلفنی اینترنتی مجانی برای زانران حسینی ایرانی در مقابل کنسولگری ایران در کربلا راه اندازی شده بود که 24 ساعت زانران حسینی می‌توانستند با خانواده‌های خود در ایران تماس بگیرند.

** شهرداری تهران با 108 دستگاه اتوبوس به زائران حسینی خدمت رسانی کرد

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا، گفت: شهرداری تهران با 108 دستگاه اتوبوس و شمار زیادی از کارکنان این شهرداری در کنار دکتر قالیباف شهردار تهران در مدت 10 روز حضور خود در کربلا به زانران حسینی خدمت رسانی شایسته ای کردند.

** بیش از 800 برگه عبور به زائران ایرانی برای خروج از عراق صادر شد

وی با اشاره به این که 800 فقره برگه خروج از عراق برای زائران ایرانی که گذرنامه آنها مفقود شده بود، صادر شد، گفت: تعداد زیادی گذرنامه نیز که در ایام اربعین پیدا شده بود به صاحبان آنها تحویل شد و هم اکنون بیش از یک هزار گذرنامه، شناسنامه، گواهینامه، کارت ملی و کارت عابر بانک پیدا و در اختیار کنسولگری ایران در کربلا می‌باشد که درصدد ارسال آنها به وزارت خارجه و تحویل آنها به صاحبانشان می‌باشیم.

طاهری تاکید کرد: با بررسی مشکلات زائران حسینی، 16 مورد احصا شد که مراتب به مرکز برای رفع آنها برای مراسم سال بعد به همراه راهکارهای رفع آن ارسال شد.

** اسکان، مهمترین بحث در خصوص زائران حسینی در مراسم اربعین

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا، اسکان را مهمترین دغدغه زائران ایرانی در مراسم اربعین حسینی عنوان کرد و اظهار داشت: علیرغم تمهیدات صورت گرفته در زمینه اسکان زائران، ولی باید در این زمینه برای سال آینده فکر اساسی بشود.

وی در پیشنهادی برای روان و بهتر شدن حضور قانونی زائران حسینی ایرانی در اربعین سال آینده، گفت: باید طوری برنامه ریزی شود که از 6 ماه قبل ثبت نام از زائران خواستار حضور در مراسم اربعین حسینی انجام شود و از 3 ماه قبل از سفر نیز ویزاها برای سفر صادر شود تا از هجوم یکباره به سفارتخانه و کنسولگری عراق در ایران جلوگیری شود تا در اربعین دچار مشکل نشویم.

طاهری یکی دیگر از مشکلات زائران حسینی در مراسم اربعین حسینی را عدم اطلاع رسانی دقیق، صحیح و به موقع اعلام و بیان داشت: ستاد اربعین باید آسیب شناسی‌های انجام شده را سرلوحه فعالیت خود قرار داده و با توجه به راهکارهای پیش بینی شده کاری کند که مشکلات امسال در سال آیتده برطرف شود.

وی ادامه داد: نگاه ستاد اربعین باید این باشد که نقاط قوت امسال را تقویت و نقاط ضعف‌ها را برطرف کند و این ستاد نسبت به تدوین شرح وظایف سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف دست اندرکار اربعین و اعلام وظایف آنها جهت پیگیری کارها در طول سال اقدام لازم نماید.

** زائران حسینی باید با رعایت اصول و قوانین وارد عراق شوند

طاهری موضوع ارائه خدمات در سر مرزها و ورود و خروج زائران و کنترل آنها را مساله ای مهم دانست و تاکید کرد: با توجه به مشکلات پیش آمده در اربعین امسال در مبادی ورودی به عراق باید تدابیری اتخاذ شود که تمامی زائران حسینی با گذرنامه و با رعایت اصول و مقرارت به کشور عراق سفر کنند.