1-آیا استفاده از زنجیرهایی که دارای تیغ هستند و در برخی کشورها متداول است، در عزاداری جایز است؟ 2ـ مراسم شبیه خوانی که در حال حاضر در خیلی جاها مرسوم است چه حکمی دارد؟ 

در شعائر حسینی که در مصیبت سیدالشهدا(ع) برگزار می شود، کوشش شود که مناسب با شأن آن روز مصیبت و حزن و صاحب آن روز باشد. از اعمالی که موجب توهین به دین و مسلمین و حضرت سیدالشهدا(ع) بشود پرهیز کنید. زنجیر زدن مانعی ندارد در صورتی که ضرر(زیاد) معتد به نداشته باشد.


گروهی (که خود معتقد به نماز هستند) مشغول عزاداری امام حسین علیه السلام می شوند وعزاداری آن ها تا اذان ظهر (روز عاشورا) طول می کشد. در این میان کسانی اعتراض می کنند و می گویند عزاداری را تمام کنید، فضیلت نماز اول وقت از عزاداری بیش تر است. با توجه به مسئله فوق از محضر مقدس تان پرسیده می شود: 1ـ آیا شایسته است عزاداری را که خود از اقرب مستحبات است تعطیل کرد تا نماز اول وقت اقامه شود؟ 2ـ با توجه به این که امکان برگزاری نماز جماعت بعد از عزاداری وجود دارد، آیا به هم زدن مجلس عزای جمعی و خواندن نماز فرادی افضل است یا ادامه عزاداری و برگزار کردن نماز جماعت پس از آن؟ 3ـ مسلماً شایسته است مجلس عزاداری به گونه ای تنظیم شود که موقع اذان امکان برگزاری نماز آن هم به جماعت فراهم گردد. اما اگر فرضاً به دلیلی این امکان صورت نگرفت و مجلس به طول انجامید، آیا شایسته است کسانی مجلس را زیر سؤال ببرند و عزاداری در این صورت را ترک افضل (نماز اول وقت) به حساب بیاورند؟ به عبارت دیگر آیا عزاداری حضرت سیدالشهدا افضل است یا نماز اول وقت؟

1ـ بله، شایسته است. ولی عزاداری امام حسین علیه السلام به صورتی ترتیب داده شود که قبل از اذان خاتمه پیدا کند.
2ـ عزاداری در هر وقت باشد ثواب دارد ولی نماز افضل وقتش اول وقت است. اگر عزاداری را در آن وقت انجام دهد، وقت فضیلت نماز فوت می شود.
3ـ نماز اول وقت افضل است.


با توجه به شرایط فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، حضرت عالی کدام شیوه عزاداری هیئات و دسته های عزاداری را پسندیده تر می دانید؟ عزاداری در تکایا و مساجد بدون حضور در خیابان ها یا راه اندازی دسته های عزاداری در خیابان ها؟

عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام، از شعائر دینی است، و ثواب فراوان و اجر عظیم در پیشگاه حق تعالی دارد، وهر نحوه عزاداری که بیش تر و بهتر فاجعه مصیبت بزرگ واقعه کربلا را بازگو نماید و برای جهانیان برساند، مطلوب تر است و مورد رضایت خداوند کریم خواهد بود. و بسیار مهم است از این مناسبات استفاده دینی و مذهبی و بیان احکام شرعیه و فضائل ائمه علیهم السلام، و آداب واخلاق اسلامی بشود.


شادی کردن و مسرت در روز عاشورا برای امام حسین علیه السلام چه حکمی دارد؟ چرا که عده ای بر این عقیده هستند که چون امام حسین عاشق خدا بود، به خدا واصل گشت و به لقاالله پیوست. بنابراین ما باید شادی کنیم و کسانی که در عزای سیدالشهدا گریه می کنند، غافلند و خبر از عمق قضیه ندارند چون شب عاشورا سیدالشهدا و اصحاب ایشان مزاح می نمودند و آن شب برای آنان سرور و مسرت بوده است. بنابراین به تحقیق روز عاشورا روز مسرت اهل بیت است. به نظر حضرت عالی آیا این حرف ها صحیح می باشد؟ ما می توانیم با این استدلال ها روز عاشورا مسرت و ابتهاج کنیم؟

روز عاشورا روز غم و اندوه و مصیبت برای همه مسلمانان جهان بلکه برای عقلا و آزادی خواهان بشر است. زیرا در آن روز فرزند پیامبر اسلام (صل الله علیه وآله وسلم) و امام معصوم (علیه السلام) وخلیفه خداوند متعال با اهل بیتش به بدترین شکل ممکن توسط شریرترین افراد به  شهادت رسیدند و مصیبتی بسیار بزرگ و عظیم واقع شد. و آن چه که در متن سؤال ذکر شده است، چیزی است که شیطان ایجاد و القا می کند.


تعیین مبلغ توسط مداح جهت مداحی کردن چه حکمی دارد؟

اشکال ندارد.


من مداح و ذاکر آل البیت علیهم السلام هستم. مسئله ای که مبتلا به صنف ما و مخصوصاً این حقیر است، مسئله غنا در خواندن مدح و مراثی است و ابهام در مسئله ترجیع دادن صدا یا عدم ترجیع صدا است. محدوده به کارگیری شرعی صوت نیکو یا ترجیع در مداحی یا قرائت قرآن چیست؟ آیا انواع ترجیع حلال یا ترجیع حرام داریم؟

خواندن قرآن و مراثی و مداحی با صدای نیکو و خوش و ترجیع، غنا نیست و مانعی ندارد. تعریف غنا در رساله عملیه ذکر شده است.


در زندگی آپارتمانی، اگر یکی از واحدها به مراسم دعا و مداحی بپردازد به نحوی که موجب اذیت همسایه های دیگر شود، چه حکمی دارد؟

اذیت همسایه ها جایز نیست.


حکم پوشیدن لباس سیاه در عزای حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) در ماه محرم و صفر چیست؟ آیا در این حالت، خواندن نماز با لباس مشکی کراهت دارد؟

پوشیدن لباس سیاه درمورد سؤال ثواب دارد و در نماز کراهت ندارد.