سوال: بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مرجع عالیقدر. آیا آوردن الفاظی مانند" من حسین پرستم و من زینب پرستم" در مداحی ها و یا بالا بردن مقام ائمه تا حد خدایی و یا حتی تا حدی که خدا را نیازمند به ایشان کنند جایز است؟ آیا در روضه خوانی به گریه در آوردن مستمعین به هر قیمتی جایز است ؟ حتی اگر در اصل داستان دستکاری شود و ماجرا تلخ تر از آنکه بوده نقل شود؟ در پایان از شما خواهش دارم بفرمائید مهمترین کاری که یک جوان شیعه میتواند در این زمان انجام دهد چیست؟ به امید ظهور حق و توفیق روز افزون شما خدانگهدار

 جواب: بسمه تعالی زبان شعر با نثر فرق می کند و غالبا در شعر کنایات و استعارات و تشبیهات و تخیلات و زبان حال به کار گرفته می شود لذا امثال این عبارات در صورتیکه قائل معنای صحیحی قصد کند اشکال ندارد ولی بهتر است از چنین جملاتی در مداحی پرهیز کنند مبادا مورد اشکال قرار بگیرند یا اشخاص ساده معنی حقیقی رابفهمند و منحرف شوند و اما دستکاری در متون تاریخی یا حدیثی پس جایز نیست مگر اراده کنند لسان حال را نه لسان مقال را.


سوال: پوشیدن لباس سیاه به عنوان عزادارى براى معصومین و ائمه هدى(علیهم السلام)خصوصاً سید الشهداء (علیه السلام) چه حکمى دارد ؟ خصوصا اگر کسى بخواهد در طول سال به این عنوان و یا دو ماه محرم وصفر را لباس سیاه بپوشد ؟

جواب: پوشیدن لباس سیاه چون دلالت مى کند بر تفجع و حزن و اندوه بر مصائب ائمه معصومین(علیهم السلام) مخصوصاً سیدالشهداء (علیه السلام) ، لذا عملى مستحسن و بسیار پسندیده است ، بلکه در این زمان پوشیدن لباس سیاه براى مصیبت اهل بیت یکنوع تعظیم شعائر الهى مى باشد که موجب اجر و ثواب خواهد بود و فرق نمى کند چه در خصوص ماه محرم وصفر باشد یا در ایام دیگر مثل وفیات ، البته باید به گونه اى باشد که دلالت کند بر اظهار حزن و عزادارى و در طول سال دلالت نمى کند .


سوال: با توجه به نهى از پوشیدن لباس سیاه آیا پوشیدن لباس سیاه در عزادارى جایز است ؟

جواب: لباس سیاه پوشیدن حرام نیست و مکروه است و این حکم قابل تخصیص است و اخبار عدیده داریم که هاشمیات و علویات در مدینه لباس سیاه پوشیدند بعد از واقعه کربلا و منقول است امام زین العابدین (علیه السلام) لباس سیاه پوشیدند ونیز منقول است که حضرت امام حسن (علیه السلام)بعد از رحلت امیرالمؤمنین(علیه السلام)خطبه خواند و لباس سیاه پوشید لذا زن ها بعنوان عزادارى اقتداء به علویات و هاشمیات نمایند بسیار خوب است و مانعى ندارد که رجاءً مردها هم بپوشند و این منقول لعله صحیح باشد .


سوال: آیا در ایام عزادارى پوشیدن لباس سیاه در هنگام نماز مکروه است ؟

جواب: در ایام عزادارى جهت تعظیم شعائر و جهت کراهت تعارض نموده ترجیح با جهت شعائر مى باشد .

 


سوال: جدیداً مطرح مى شود مجالس عزادارى خصوصاً عزادارى سید الشهداء  (علیه السلام)از صورت سنتى و روضه خوانى خارج شود و به صورت نمایشى درآید نظر مبارک را راجع به این مطلب بیان فرمایید ؟ و حریم عزادارى شرعى را تعیین فرمایید .

جواب: لازم است برادران ایمانى مراسم عزادارى حضرت سیدالشهداء امام حسین(علیه السلام) را به همان ترتیب سابق از مجالس وعظ و ارشاد و ذکر فضائل و مناقب اهل بیت(علیهم السلام) و روضه خوانى و سینه زنى و غیره برقرار کنند ، البته تعزیه خوانى و شبیه سازى هم یک نوع عزادارى محسوب مى شود بشرط آنکه موجب هتک و اهانت به مقام شامخ حضرت اباعبدالله (علیه السلام)و یاران باوفا واهل بیتش نشود و همراه بازدن نى و سایر آلات موسیقى نباشد ، بهر حال عزادارى نمایشى و تآترى کافى نیست .


سوال: اینکه در بعضى از روزهاى محرم در روضه ها شمایل امام حسین(علیه السلام)را نشان مى دهند آیا جایز است ؟

جواب: عزادارى سنتى و شبیه خوانى چنانچه معقولانه بوده و موجب هتک نباشد جزء تعظیم شعائر و راجح مى باشد .


سوال: آیا تعزیه و شبیه خوانى اشکال دارد ؟

جواب: تعزیه و شبیه خوانى چنانچه خالى از محرمات باشد اشکال ندارد .


سوال: برخى از مداحان اهلبیت از عباراتى مثل ( مست مستم - هر چه باداباد - و از همه خوشگلترى و . . . ) استفاده مى کنند ، آیا با شأن ائمه اطهار منافاتى ندارد ؟ بکار بردن اینگونه الفاظ چه صورت دارد ؟

جواب: اگر از نظر عرف توهین به مقام شامخ اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)نشود اشکال ندارد .


سوال: هیأت مذهبى ما در طول سال مراسم وفات و مولود چهارده معصوم(علیهم السلام)را بر پا مى کند ، ماه محرم اداره بازرگانى شهر اعلام مى کند هر که نذرى دارد مراجعه کند تا براى آنها حواله برنج و روغن صادر کنیم ، هیأت ما با اینکه نذرى نداشت مراجعه کرد و حواله گرفت و آن را به صورت آزاد فروخت تا بخشى از هزینه برگزارى مراسم در طول سال تأمین گردد ، آیا این اقدام ما اشکال شرعى دارد یا خیر ؟

جواب : در فرض سوال این عمل شرعاً بى اشکال نیست و شما راجع به حل این مسأله به همان اداره بازرگانى شهر خودتان مراجعه نمائید .

 


سوال : پاره کردن یقه در عزا چه حکمى دارد ؟ علت پوشیدن لباس سیاه چیست ؟

جواب : پاره کردن یقه منافات با صبر و رضا به تقدیر الهى دارد و زنهاى بنى هاشم در عزاى حضرت سید الشهداء (علیه السلام) لباس سیاه پوشیدند حسب روایات ، بلکه منقول است که خود حضرت على بن الحسین (علیهما السلام) نیز لباس سیاه پوشیدند .


سوال : پاره کردن یقه در عزادارى پدر و برادر جایز است و براى غیر پدر و برادر جایز نیست ، چه فرقى بین پدر و برادر با دیگران هست ؟

جواب : در جایز بودن پاره کردن یقه براى پدر و برادر و عدم جواز آن براى دیگران ، فقط فارق نص است .