سؤال: آیا با تمسخر و استهزاء افراد نادان نسبت به شعائر حضرت امام حسین (ع)، حکم آن تغییر می کند؟

جواب: با تمسخر و استهزاء هیچ حکمی از احکام الهی تغییر نمی‌کند، بلکه انسان مؤمن در این مواقع باید بیشتر پایداری و استقامت نماید و سعی کند افراد ناآگاه را به نحو احسن نسبت به فلسفه‌ی قیام سیدالشهدا (ع) و فواید تعظیم شعائر آگاه نماید که به‌وسیله‌ی آن انسان‌ها هدایت می‌شوند و اسلام زنده نگه داشته می‌شود.


سؤال: آیا گریه کردن بانوان با صدای بلند در مجالس عزای ائمه اطهار (ع) بخصوص حضرت سیدالشهدا (ع) با توجه به حضور مردان نامحرم در مجلس مذکور جایز است؟

جواب: گریه، ناله و شیون زدن خانم‌های عزادار در سوگواری اهل بیت عصمت و طهارت (ع) یک نوع همدردی و هم‌صدا شدن با گریه، ناله و شیون زدن حضرت صدیقه کبری (س) در مصیبت فرزندان شهید خود است و دل‌سنگ حتی دشمنان اهل بیت را به لرزه در می‌آورد همچنان که مروان حکم، این دشمن اهل بیت با ناله‌های ام‌البنین (س) در بقیع به زانو در آمده و دل سنگ او مى لرزید.


سؤال: در سال ﻫﺎی اخیر مسأله عاشورای شمسی مطرح شده است و برخی اشخاص این تاریخ را نیز مانند عاشورا به عزاداری ﻣﻰ پردازند، آیا این کار صحیح است؟

جواب: تمام معصومین (ع) مراسم عاشورا را طبق تاریخ هجری قمری برگزار کردند و در دعای شریف مأثور واردشده است که (اللازم لهم لاحق).


سؤال: چرا باید برای ائمه (ع) عزاداری کرد؟

جواب: عزاداری برای مظلومیت رسول خدا (ص) و اهل بیت گرامی آن حضرت مخصوصاً بر مصیبت عظمای امام حسین (ع) نشانه مودتی است که قرآن مجید آن را بر همه مسلمانان واجب نموده ـ سوره شوری: آیه 23 ـ و نیز مظهر تولّی و تبرّی بوده که دو رکن اساسی دین اسلام است، اضافه بر این، مظلومیت خاندان رسالت که کامل ترین انسان‌های روی زمین هستند سبب جذب دل‌ها و عاطفه‌ی انسان‌های آزاده گردیده و باعث مسلمان شدن و هدایت آن‌ها می‌شود.


سؤال: خراشیدن صورت در عزای سیدالشهدا (ع) چه حکمی دارد؟

جواب: برای امام حسین (ع) جایز و بلکه مستحب است.


سؤال: برخی از عزاداری‌هایی که ذیلاً بیان می‌شود در برخی از مناطق ایران و جهان به قصد مواسات با حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) و اهل بیت آن حضرت و شهدای کربلا انجام می‌گردد. حکم آن‌ها چیست؟ و آیا مصداق جزع بر سیدالشهداء (ع) می‌باشند؟

الف) بر روی آتش راه رفتن.

ب)  بر روی خار راه رفتن.

ج ) بر روی شیشه غلتیدن.

د) خراشیدن صورت و لطمه بر سینه و صورت زدن به حدی که خون جاری می‌شود.

هـ ) با زنجیر تیغی به کمر زدن به حدی که خون جاری می‌شود.

جواب: به پا داشتن عزاداری سیدالشهداء (ع) به‌نحوی‌که نزد محبان امام حسین (ع) و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) متعارف است، موجب اجر جزیل و ثواب کثیر است ان شاء الله تعالی.


سؤال: حکم حمل نمودن عَلَم در دسته جات عزاداری در ماه محرم چیست؟

جواب: پرچم، علم و علامت‌هایی که در عزاداری سیدالشهداء امام حسین (ع) مرسوم است، جایز و موجب اجر و ثواب است.


سؤال: آیا آیین گوناگون عزاداری که امروزه در میان شیعیان و محبان اهل بیت (ع) متداول است، در روزگار حضرات معصومین نیز وجود داشته است؟

جواب: بله اصول اساسی و ریشه‌ی تمام گونه‌های عزاداری متداول نزد شیعیان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در روزگار معصومین وجود داشته است.